لیر ترکیه

ریزش ارزش لیر در بازار جهانی

اردیبهشت آنلاین: اظهارات رئیس جمهور ترکیه در کنار نگرانی‌ها نسبت به بالا رفتن تورم باعث شد تا در معاملات امروز هم شاهد افت ارزش لیر در برابر دلار باشیم.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اخیرا بر ادامه سیاست خود برای پایین آوردن نرخ بهره در این کشور تاکید کرد. این مسئله در کنار نگرانی‌ها نسبت به افزایش تورم و کاهش ذخایر ارزی ترکیه باعث شد تا در معاملات امروز هم شاهد افت ارزش لیر در برابر دلار باشیم.

در معاملات امروز ارزش لیر تا ۱۷.۱۵ لیر در برابر دلار پایین آمد که فاصله کمی تا رسیدن به رقم ۱۸.۴ لیر در برابر دلار که در روز ۲۰ دسامبر سال گذشته و در پی یک بحران ارزی ثبت شد، دارد.

به طور کلی در ۱۲ روز از ۱۴ روز معاملاتی اخیر، ارزش لیر منفی بوده و نسبت به ابتدای سال جاری تاکنون ۲۳ درصد از ارزش خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست داده است.

لیر سال گذشته هم ۴۴ درصد سقوط کرده بود. این کاهش ارز لیر در کنار تورم ۷۳ درصدی در ترکیه در ماه‌های پیش از برگزاری انتخابات در اواسط سال ۲۰۲۳ خانوارهای این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شدت تحت فشار قرار داده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بانک مرکزی ترکیه با استفاده از ذخایر ارز خارجی خود تلاش کرده تا از ماه دسامبر تاکنون از لیر حمایت کند. این مسئله باعث شده تا کارگزاران ارز فضای بازار در ترکیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بازار مدیریت‌شده بنامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید