لیر ترکیه

سقوط کم‌سابقه ارزش لیر ترکیه

ارزش لیر ترکیه بدترین سقوط خود در 2 سال گذشته را به ثبت رساند

اردیبهشت آنلاین ـ در معاملات امروز بازار جهانی ارز، ارزش لیر ترکیه بدترین سقوط خود در 2 سال گذشته را به ثبت رساند.

‌به گزارش فارس به نقل از رویترز، در معاملات امروز بازار جهانی ارز، ارزش لیر ترکیه حدود 10 درصد ریخت و به 23.17 لیر به ازای هر دلار رسید.

درواقع امروز بدترین روز معاملاتی است که لیر ترکیه در دو سال گذشته تجربه کرده است. با این حساب لیر ترکیه از ابتدای سال جاری تاکنون 19 درصد از ارزش خود را از دست داده و از زمان قطعی شدن پیروزی رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور این کشور هم روندی نزولی را در پیش گرفته است. البته بازار ترکیه منتظر انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی این کشور است.

شهاب قافچی اوغلو، رئیس کنونی بانک مرکزی این کشور از جمله کسانی بود که به صورت مطلق سیاست اردوغان در کاهش نرخ بهره را دنبال کرد.

چند روز پیش محمت سیمسک، معاون سابق نخست وزیر ترکیه، به عنوان وزیر دارایی این کشور منصوب شد، وی سپس اعلام که سیاست‌های اقتصادی ترکیه باید به مسیر درست و منطقی بازگردد.

تیم آش، کارشناس موسسه بلوبی، می‌گوید: من فکر می‌کنم ما شاهد تبعات فشارهای سیمسک به بانک مرکزی برای بازگردان سیاست‌های اقتصادی به وضعیت منطقی هستیم.

مدت‌هاست که بانک مرکزی ترکیه تلاش می‌کند با استفاده از ذخایر ارزی این کشور، ارزش لیر را تثبیت کند و در این مسیر میلیارد‌ها دلار از دارایی‌هایش را نیز وارد بازار کرده است.

کارشناسان معتقدند که ارزش لیر تا 25 و حتی 28 لیر در برابر دلار پایین خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید