خودرو برقی

واردات نامحدود خودروی برقی به مناطق آزاد

اردیبهشت آنلاین: دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه گفت که با تصمیم اخیر هیات دولت، واردات نامحدود خودروهای برقی به مناطق آزاد انجام خواهد شد ولی منتظر تعیین شیوه نامه وزارت صمت هستیم.

به گزارش ایسنا، همزمان با افتتاح ۸۲ طرح در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد اولین نشست خبری خود در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار کرد.

جزئیات واردات خودرو به مناطق آزاد

در جریان پاسخ محمد به سوالات خبرنگاران، موضوع واردات خودرو مورد پرسش قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا درباره درخواست از رئیس جمهور برای واردات خودرو به مناطق آزاد توضیحاتی ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۷ که واردات خودرو ممنوع اعلام شد در مناطق آزاد نیز وارداتی صورت نگرفت گفت که ما در این سالها در این مناطق واقعا با مشکل خودرو مواجهه بودیم به طوری که چهره کیش و قشم که از جزایر گردشگری هستند خراب شده است.

محمد با بیان اینکه از واردات سالهای گذشته حدود ۲۵۰۰ خودرو امکان ورود به کشور را نداشتند و توقیف و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت، گفت: براین اساس پیگیر آن بودیم که با صدور رای دادگاه مبنی بر عدم امکان استفاده این خودروها در سرزمین اصلی بتوانیم در مناطق آزاد از آنها استفاده کنیم موافقت اولیه نیز کسب شد اما با توجه به زمان بر بودن و نیازی که ما در جریان جام جهانی قرار داریم درخواست کردیم که بتوانیم خودرو را به طور مستقیم به مناطق آزاد وارد کنیم.

مشاور رئیس جمهور افزود: اما در دو هفته گذشته بحث واردات خودرو در هیات دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و قرار شد که شیوه نامه مربوطه را وزارت صمت تعیین کند که از جمله مباحث مطرح شده خودروهای با ۲۰ هزار دلار بود. قرار بر واردات خودروی برقی شد و مناطق آزاد نیز بعد از اعلام شیوه نامه وزارات صمت می تواند به طور نامحدود خودروی برقی وارد کنند.

ما فقط از بعد کیفی می‌توانیم در مورد طرح بنزین در کیش و قشم اظهارنظر کنیم

محمد در رابطه با اینکه طرح یارانه بنزین که به صورت آزمایشی در جزیره کیش اجرا شد به کجا رسیده و آمار و ارقام دقیق آن را اعلام کند تو ضیح داد که ما مسئول اجرای طرح بنزین نبودیم و وزارت اقتصاد و معاون اول رئیس جمهور مسئولیت اصلی را برعهده داشتند و مناطق آزاد فقط زیرساختها و مقدمات لازم را انجام داد و نتیجه آن هم رضایت مندی اهالی کیش بود.

وی با بیان اینکه طرح بنزین در راستای پرداخت عدالت محور یارانه بود گفت که ما فقط می توانیم در مورد مسائل کیفی آن اظهارنظر کنیم و در مورد ابعاد دیگر و آمار و ارقام اجرای این طرح مسئولیتی برعهده ما نیست و باید وزارت اقتصاد و سخنگوی اقتصادی در مورد آن اظهار نظر کند.

سعیدمحمد این را هم گفت که ما در مناطق آزاد موافق اجرای طرح آزمایشی بودیم و مشکلی با آن نداشتیم به نظر ما طرحهای پایلوت می تواند در جزیره کیش و قشم اجرا شود و محل مناسبی خواهد بود.

از جام جهانی قطر در کیش و قشم چه خبر؟

در ادامه دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد برگزاری جام جهانی قطر و نقش کیش و قشم در آن توضیح داد و گفت که نظر ما برای جذب تماشاگران جام جهانی بوده و می توانستیم در سالهای گذشته اقدامات مناسبی در این رابطه انجام دهیم با این حال از زمانی که مسئولیت را در مناطق آزاد پذیرفتیم این موضوع در دستور کار قرار گرفت و توانستیم مثلا در کیش دو زمینی که وجود داشت بازسازی کرده و سه زمین دیگر احداث کنیم که احتمالا تا دو ماه آینده به بهره برداری می‌رسد؛ اتفاقا یکی از زمینها هیبریدی است و مسئولان قطری در بازدیدی که از آن داشند ابزار رضایت کردند.

وی ادامه داد: تعداد هتل‌های ۵ ستاره را به طور قابل توجهی افزایش داده ایم و امکان برقراری ۴۰۰ پرواز از کیش به قطر در هفته فراهم شده است.

محمد با بیان اینکه پیش بینی می شود ۱.۵ میلیون مسافر عازم قطر شوند که در سه موج ۵۰۰ هزار نفری خواهد بود، یادآور شد قطر ظرفیت حدود ۳۰۰ هزار نفر از این مسافران را دارد و مابقی در منطقه سرزیر می شوند که با توجه به ظرفیت مناسبی که ما داریم و در اهم آن هزینه های پایین تر نسبت به سایر کشورهای منطقه است می توانیم این مسافران را جذب کنیم.

وی گفت که از کشور قطر درخواست کردیم که امکان ورود به فضاهای تعیین شده از سوی ایران را در کارت‌های گردشگری خود که در اختیار تماشاگران قرار می دهد فراهم کند تا آنها این فضاها را به رسمیت شناخته و ورود کنند، با این حال قطر از ما خواسته آژانس های هواپیمایی بسته کاملی برای حمایت از مسافران و گردشگران تهیه و ارائه کنند تا بتوان اقدامات مناسبی انجام داد.

محمد همچنین گفت که در پروازهایی که صورت می گیرد اول اینکه نیاز به ویزا نیست، اما ما هماهنگ کردیم که مهر هم در پاسپورت نخورد، شاید کسی نخواهد مهر ایران روی پاسپورتش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید