قادری

احضار فرزین به مجلس تکذیب شد

رها شدن بازار ارز به انتظارات تورمی بیشتر و افزایش تورم منتهی می‌شود که به هیچ وجه به صلاح اقتصاد ایران نیست

اردیبهشت آنلاین _ نماینده مجلس شورای اسلامی خبر احضار رئیس کل بانک مرکزی در مجلس در خصوص ناامنی بازار ارز را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا از پژوهشکده پولی و بانکی، هفته گذشته در حالی بانک مرکزی خبر از انحلال کانون صرافان به دلیل استنکاف از قوانین و مقررات داد که با پیگیری مسئولان کانون مذکور، برخی رسانه‌های مخالف دولت این تصمیم را نقد کردند و کار به جایی رسید که حتی مصاحبه‌هایی که از اساس اشتباه و کذب است هم منتشر کردند.

خبرگزاری خبرآنلاین شب گذشته مصاحبه‌ای از «جعفر قادری» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس منتشر کرده و در آن به نقل از قادری نوشته که قرار است رئیس کل بانک مرکزی برای شفاف‌سازی چرایی نابسامانی بازار ارز و تصمیمات مترتب بر آن به مجلس احضار شود.

این در حالی است که قادری در گفت‌وگو با پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، این موضوع را قویا تکذیب کرد و گفت چنین صحبت‌هایی مبنی بر نابسامانی بازار ارز و احضار رئیس کل به مجلس را مطرح نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بازار ارز نابسامان نیست، اظهار کرد: اتفاقا بنده بر این موضوع تاکید داشته و دارم که در صورت اخلال در بازار ارز بانک مرکزی باید از اختیارات خود استفاده و با اخلالگران برخورد جدی و قاطع داشته باشد؛ ضمن اینکه این تصمیم جدید بانک مرکزی را هم مثبت می‌دانم.

قادری گفت: صرافی‌ها باید تحت کنترل بانک مرکزی باشند تا این نهاد پولی و مالی موفق به اتخاذ تصمیمات درست و راهبردی خود در بازار ارز شود.

در حالی ارزیابی این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره تصمیم بانک مرکزی مبنی بر انحلال کانون صرافان به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات مثبت است که خبرآنلاین صحبت‌های غیرواقعی از وی منتشر کرده است.

رسانه مذکور به نقل از قادری نوشت: «دولت و بانک مرکزی درباره نرخ ارز باید با دقت بیشتری ورود کرده و از تصمیمات عجولانه و شتابزده در این بازار بپرهیزند. هر اقدامی که نتیجه عکس در بازار دهد نباید صورت بگیرد و اکنون لغو فعالیت برخی صرافان نیز مصداق بی تاثیری این اقدام در تک نرخی کردن ارز است.»

قادری ضمن رد این صحبت‌ها در «خبرآنلاین» گفت: بدون شک مسئولیت تنظیم بازار ارز بر عهده بانک مرکزی است و قطعا بانک مرکزی باوجود تخلفات برخی صرافی‌ها به این نتیجه رسیده که ساماندهی در این بخش ضروری است، در غیر این صورت بانک مرکزی برخوردی صورت نمی‌داد، بنابراین این حق را دارد که از اهرم‌ها و ابزارهای خود برای تنظیم بازار ارز استفاده کند. کمترین شک و تردیدی وجود ندارد که بانک مرکزی با هدف ثبات بخشی به بازار ارز فعالیت‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی باید از تمام ابزارهای خود برای تنظیم بازار ارز استفاده کند در غیر این صورت، رها شدن بازار ارز به انتظارات تورمی بیشتر و افزایش تورم منتهی می‌شود که به هیچ وجه به صلاح اقتصاد ایران نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه صرافی‌ها نیز مانند شبکه بانکی باید تحت نظر بانک مرکزی باشند و تمام مقررات و قوانین این نهاد مالی را رعایت کنند، تصریح کرد: در بحران و جنگ اقتصادی نباید تشتتی در کار باشد و به میل و دلخواه خود کارها انجام شود بلکه آنچه در بازار ارز صورت می‌گیرد باید تابع نظرات، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی باشد.

وی افزود: با هر سازمان یا نهاد مرتبط با مسائل ارزی، اگر عملکردی خارج از سیاست‌های اعلامی بانک مرکزی داشته باشد باید برخورد قاطع و جدی داشت ضمن اینکه به هیچ فرد و نهادی نباید اجازه برهم زدن آرامش بازار ارز داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید