امیرعبداللهیان: خبر‌های خیلی خوبی در راه است

در چارچوب همکاری‌های اقتصادی و تجاری خبرهای خیلی خوبی را در آینده برای ملت عزیزمان خواهیم داشت

اردیبهشت آنلاین ـ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: همکاری ایران با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وارد یک فصل نوینی شده است.

به گزارش فارس به ابوظبی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در چهارمین مقصد سفرش به حاشیه خلیج فارس در امارات عربی متحده حضور دارد، پس از دیدار با مقام‌های ارشد این کشور گفت: «همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وارد یک فصل نوینی شده است».

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از امارات، به قطر، عمان و کویت نیز سفر کرده بود.

امیرعبداللهیان پس از دیدار با «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه و «شیخ محمد بن زاید آل نهیان» رئیس دولت امارات عربی متحده به خبرنگاران گفت: «ما در این کشورها موضوعات دوجانبه را در دستور کار جدی خود قرار دادیم و درباره رفع موانع و تسهیل همکاری‌های اقتصادی، تجاری، گردشگری، علمی و فناوری بحث و تبادل‌نظر داشتیم».

او در ادامه گفت: «پیگیری توافقات رئیس‌جمهور با مقامات عالی عمان و قطر در دستور کار ۲ مقصد اول ما بود. از جمله موضوعاتی که در هر چهار کشور با مقامات عالی این کشورها دنبال کردیم، مسئله ایرانیان مقیم این کشورهاست».

امیرعبداللهیان درباره پیگیری مشکلات ایرانیان حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «برخی از مشکلات در خصوص فعالیت و حضور ایرانیان در کشورهایی مثل کویت و امارات وجود دارد که اتفاق‌نظر داشتیم که به سرعت از طریق تشکیل کمیسیون کنسولی این مشکلات حل‌وفصل شود و از ظرفیت ایرانیان در راستای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین ۲ کشور بتوانیم استفاده کنیم».

این دیپمات عالیرتبه ایران گفت: «در این سفر مسئله دیپلماسی پارلمانی هم در دستورکار بود و بر تمرکز بیشتر بر ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در برخی از این کشورها بحث و اتفاق‌نظر داشتیم».

امیرعبداللهیان درباره همکاری‌های منطقه‌ای تصریح کرد: «در خصوص همکاری‌های منطقه‌ای بین کشورهای حاشیه شمالی و جنوبی خلیج فارس، ایده تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای مطرح شد و مورد استقبال یکایک این چهار کشور قرار گرفت. ما در شهریور ماه به ابتکار دبیرکل سازمان ملل اولین نشست وزرای خارجه همسایه هشت کشور را داریم یعنی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به اضافه جمهوری اسلامی ایران و عراق».

وزیر امور خارجه درباره برگزاری نشست سران کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز ابراز امیدواری کرد و گفت: «اتفاق‌نظر داشتیم با مقامات عالی و همتایان خودم در این چهار کشور که لازم است این ابتکار دبیرکل را به فال نیک بگیریم و نسبت به برگزاری نشست سران هشت کشور در یکی از پایتخت‌ها اقدام کنیم و نسبت به پیگیری ابتکارات در این چارچوب بتوانیم اقدامات موثرتری را انجام دهیم».

امیرعبداللهیان در پایان گفت: «در عین حال، در هر یک از این کشورها از جمله موضوعات مورد توجه ما مباحث فرهنگی و دیپلماسی عمومی هم قرار گرفت اما در چارچوب همکاری‌های اقتصادی و تجاری خبرهای خیلی خوبی را در آینده برای ملت عزیزمان و ملت‌های این چهار کشور خواهیم داشت».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید