پرجم اوکراین

اقتصاد اوکراین 35 درصد کوچک‌تر می‌شود

انتظار می‌رود اقتصاد اوکراین در سال جاری با فعالیت اقتصادی متاثر از تخریب ظرفیت تولیدی، آسیب به زمین‌های کشاورزی و کاهش عرضه نیروی کار درصد کاهش یابد

اردیبهشت آنلاین: بانک جهانی پیش‌بینی کرد که بر اثر جنگ اوکراین، اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۲ میزان 35 درصد کوچک می‌شود.

به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، بانک جهانی در گزارشی که امروز سه شنبه منتشر کرد، پیش بینی کرد که اقتصاد اوکراین در سال ۲۰۲۲ با توجه به بحران این کشور ۳۵ درصد کوچک شود.

بانک جهانی در گزارش خود اعلام کرد: اکنون انتظار می‌رود اقتصاد اوکراین در سال جاری با فعالیت اقتصادی متاثر از تخریب ظرفیت تولیدی، آسیب به زمین‌های کشاورزی و کاهش عرضه نیروی کار در سال جاری میلادی با آوارگی بیش از ۱۴ میلیون نفر، ۳۵ درصد کاهش یابد.

بانک جهانی برآورد کرد که نیازهای بازیابی و بازسازی در بخش‌های اجتماعی، تولیدی و زیرساختی اوکراین حداقل ۳۴۹ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که بیش از ۱.۵ برابر اندازه اقتصاد قبل از بحران این کشور در سال ۲۰۲۱ است.

این بانک می‌گوید که بحران کنونی(جنگ اوکراین) مانع از بهبود اقتصادی اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در سایر بخش‌های اروپا و آسیای مرکزی پس از همه‌گیری کرونا می‌شود.

بانک جهانی پیش بینی کرد که فعالیت اقتصادی در منطقه مورد اشاره (بخش های اروپا و آسیای مرکزی) در سال آینده در رکود شدید باقی بماند و حداقل رشد آن ۰.۳ درصد در سال ۲۰۲۳ باشد، زیرا شوک‌های قیمت انرژی همچنان بر این منطقه تأثیر می‌گذارد.

این گزارش نشان داد که این منطقه بهتر از حد انتظار از بحران عبور کرده است و انتظار می‌رود تولید به لطف رشد بزرگ‌ترین اقتصادها و برنامه‌های تشویقی مربوط به دوران کرونا، ۲ درصد کاهش یابد.

در این گزارش آمده است که دولت‌ها باید برای مدیریت شوک‌های غیرمنتظره، عظیم و روندهای بلندمدتی که بازارهای کار را تغییر می‌دهند، از جمله مدرن‌سازی سیستم‌های حمایت اجتماعی، آماده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید