معادن شهریار جلوی سیلاب تهران را گرفت

بروز سیلاب در سال‌های پیش موجب شد که چاله های معادن منطقه شهریار از فاجعه بزرگ تخریب مسیر سیلاب در شهر تهران جلوگیری کند

اردیبهشت آنلاین: دومین همایش و نمایشگاه صنعت معدن‌کاری 9 تا 11 خرداد امسال در محل هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پانا ، دومین همایش و نمایشگاه صنعت معدن کاری ایران با حضور جمعی از مسئولان در خانه معدن ایران برگزار شد که در این نشست محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، محمدنبی یوسفیان، رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن و سعید منصوری رئیس انجمن شن و ماسه به بررسی ظرفیت‌ها و مشکلات این بخش پرداختند.

محمد نبی یوسفیان رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن از برخی جوسازی‌ها نسبت به آلایندگی معادن شن و ماسه تهران گلایه کرد و افزود: طبق آمار و بررسی‌های علمی انجام شده آلایندگی ذرات معادن شن و ماسه در اطراف تهران در حد ۱۰ میکرون است این در حالی است که اغلب آلاینده های شهر تهران در حل دو میکرون هستند.

رئیس خانه معدن ایران از چشم‌انداز خانه معدن ایران برای 30 سال آینده و بهره‌مندی از دستاوردهای اقتصاد معدنی در کشور خبر داد.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اهمیت وجود معادن کشور و برخی از کج سلیقه ها و نگاه های غیر منطقی در حذف آنها گفت: ما نمی توانیم صنعت معدن را حذف کنیم چرا که با کنار گذاشتن این صنعت مهم ضمن نابودی منابع خدادادی بخش اعظمی از اشتغالزایی از بین خواهد رفت.

وی افزود: بر این اساس در هر جای ایران به ازای ساخت یک کارخانه تولید سیمان یک برنامه صد ساله برای آینده طراحی می شود.متاسفانه برخی از صنایع معدن بدون آمایش سرزمینی و مطالعاتی در خوش تغییرات شده است که این برای آینده اتفاق خوبی نیست به عنوان مثال بسیاری از معادن و محصولات معدنی کشور ما در مناطقی قرار داشتند که بیشتر هیچ شهر و محل سکونت نبوده است.

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به برخی از ساخت و سازهای شهر ها در کنار معادن و به خطر افتادن حیات آنها گفت: اما به علت هجوم شهرنشینی در کنار معادن صنعت استخراج معدن و محصولات معدنی با معارض جدی یعنی محیط زیست مواجه شده است.اما به علت سیاست گذاری های غلط نمی توان معادن و صنعت معدن را نابود کرد چرا که این نعمت خدادادی است و هیچ کس نمی تواند در خصوص نابودی انفال منابع طبیعی اظهار نظر کند.

وی افزود: چرا به علت سیاست گذاری اشتباه باید این موهبت الهی از بین برود و در برخی از جاها برای پوشاندن معادن از نخاله های بیمارستانی استفاده می شود.تهران به علت ساختار محیطی بهترین مصالح ساختمانی را در دنیا دارد بی شک به نابودی معادن تصمیمی است که برای برخی از افراد خاص منفعت دارد که باید اصحاب رسانه جلوی این رویه را بگیرند.

بهرامن عنوان کرد: بروز سیلاب در سال‌های پیش موجب شد که چاله های معادن منطقه شهریار از فاجعه بزرگ تخریب مسیر سیلاب در شهر تهران جلوگیری کند حال اگر در چاله های معادن از نخاله های غیرمجاز استفاده می شد بی شک این آب های زیرزمینی انباشته شده تبدیل به یک فاجعه بزرگ زیست محیطی می گشت.

بهرامن با اشاره به میزان استقبال سرمایه گذاری خارجی از بخش معادن کشور تصریح کرد: قانون اساسی کشور ما اعلام می‌کند که هر سرمایه گذار خارجی در بخش معدن می‌توانست درصد است سود محصول را در اختیار داشته باشد این در حالی است که در خیلی از کشورها به این شکل عمل نمی شود لذا به صورت سرمایه‌گذاران خارجی میتوانند در بخش معادن ایران بر اساس قوانین و ضوابط داخلی کشور سرمایه گذاری می کنند؛ این سرمایه گذاری از ابتدای زنجیره اکتشاف تا فراوری محصولات امکان پذیر است.

وی با اشاره به برخی از نقاط ضعف در حوزه اکتشاف معادن گفت: کمیته تخصصی اکتشاف تمام مباحث و مبانی این حوزه را با نگاه علمی و پژوهشی دنبال می کند و نتایج کار خود را به عنوان یک مشاور در اختیار متولی بخش معدن قرار می دهد.

رئیس خانه معدن ایران تصریح کرد: اکنون اکتشافاتی که در کشور انجام میشود در سطوح پایین دسته بندی شده و برای دستیابی به حضار نیاز به تکنولوژی بسیار بالا و همچنین علم استخراج از اعماق زمین داریم.بر این اساس سرمایه گذاری کردن بر اکتشافات عمری نیاز به ابزار آلات و تکنولوژی های هایتک است.

وی با اشاره به میزان ارتباط صنعت و معدن با بخش پژوهشی و علمی کشور تصریح کرد: ارتباط تنگاتنگ میان معدن و دانشگاه ها در حل بسیاری از مشکلات و چالش‌های این حوزه موثر است بر این اساس کاهش مصرف ۱۰ درصدی آب از جمله نتایج عینی و پژوهشی اساتید و دانشجویان کشور است.

وی افزود: در کشور توسعه یافته هر معدن حدود ۱۷ شغل ایجاد می‌کند اما در کشور ما به علت عدم تکامل زنجیره معدن نهایتا ۷ شغل ایجاد میشود. لذا می‌توان نتیجه گرفت اقتصاد مدنی می تواند همیشه به عنوان یک اقتصاد پویا در کشورمان مطرح باشد.

رئیس خانه معدن ایران از چشم انداز و برنامه ریزی های بلند مدت این مرکز برای توسعه معادن کشور به عنوان بخش اعظمی از چرخه اقتصادی ایران اظهار کرد: خانه معدن یک برنامه ریزی ۳۰ ساله تخصصی اقتصاد معدنی دارد چرا که نگاه ما فرا مرزی است خصوص نیازمند زیرساخت ها و تکمیل زنجیره های متعدد هستیم به عنوان مثال اگر بخش حمل و نقل ما تابه پای بخش معدن رشد نکند به زنجیره افزایش تولید و بهره برداری از معادن تکمیل نخواهد شد.

بهرامن با اشاره به لزوم بهره گیری از ظرفیت های دانش بنیان ای در شرکتهای معدنی و صنعتی گفت: با توجه به شرایط رقابتی امروز و بازارهای جهانی به عدم استفاده از زیرساخت های دانش بنیان شرکت ها را محکوم به شکست می کند. مواد معدنی از جمله طلا، مس، فولاد و شن و ماسه تجدید ناپذیر هستند و اگر نتوانیم با نگاه های نوین آنها را به بهره وری بیشتر برسانیم کفر نعمت است.

رئیس اتحادیه معادن شن و ماسه از ساخت و سازهای داروی شهر تهران و همچنین وجود گسل های متعدد به عنوان یک منطقه زلزله خیز هیات معادن ارزشمند شهر تهران را مبهم دانست.

سعید منصوری رئیس اتحادیه شن و ماسه درادامه این نشست با اشاره به ظرفیت‌های عظیم معدن استان تهران تصریح کرد: در منطقه غرب و شرق تهران حدود ۱۰۰ واحد معدنی فعال وجود دارد که بررسی‌های انجام شده عمق برداشت از این معادن در مناطق شهریار یا شهر قدس بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر است

وی افزود: تاکنون در خصوص برداشت از این سطوح معادن موانع و چالش‌های بسیاری وجود داشته است که خوشبختانه طی مذاکرات و صحبت های انجام شده از طریق مسئولین عمق برداشت از معادن استان تهران به بالای ۵۰ متر رسیده است

منصوری با اشاره به لزوم صیانت از معادن استان تهران و نقش و جایگاه آن در انتفاع مردم گفت: همانطور که می دانید استان تهران شهرستان ها و اقلیم و اطراف آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از طرفی نیز استان تهران بر روی گسل های مختلف قرار گرفته است که زلزله خیز محسوب می شود لذا باید از معادن و گنجینه های خدادادی این شهر محافظت شود چراکه سود سرشار آن متعلق به خود مردم تهران است.

وی عنوان کرد: طی ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته در شهر تهران به قدری ساخت و ساز از جمله فعالیت های عمرانی، مترو، ساخت ساختمان های تجاری مسکونی پل ها و غیره انجام شده است و با وجود شهرهای بزرگ همچون شهریار، ورامین کرج حفاظت و حمایت از معادن شهر تهران دو چندان شده است و باید به مواد معدنی بیش از پیش توجه داشت.

رئیس اتحادیه شن و ماسه تصریح کرد: متاسفانه اگر برای حیات و صیانت از معادن استان تهران اقدامی انجام نشود نخاله ها و زباله های شهر ها چاله های معدنی را پر کرده و بسیاری از مواد ارزشمند و گرانبها زیر انبوهی از زباله مدفون می شود لذا از اصحاب رسانه و خبرنگاران درخواست دارم که در خصوص اطلاع رسانی و صیانت از معادن استان تهران اقدامی انجام دهند.

وی افزود: بی شک تا سالیان دراز تهران به مواد معدنی نیاز دارد و منطقه شهریار به واسطه قرار گرفتن در حاشیه رودخانه کرج دانه یکی از بهترین مواد معدنی شن و ماسه در کشور است.

منصوری با اشاره به برخی از جو سازی ها پیرامون آلایندگی معادن شن و ماسه استان تهران و رد این ادعا گفت: مسئله آلایندگی معادن به آن میزانی که مطرح می شود وجود ندارد حتی معادن در زمان سیلاب تهران این شهر را از خطر نابودی نجات دادند چرا که بسیاری از کالاهای معدنی منبع سرشاری از آب های زیرزمینی شدند همچنین بسیاری از آلایندگی ها در مسیر رفت و آمد مصالح معدنی به وجود می آورد نه در تولیدات کارخانه ها بر این اساس با استفاده از تکنولوژی های جدید جلوی بسیاری از این آلایندگی ها نیز گرفته شد.

وی با اشاره به پرداخت عوارض طرز و استفاده از منابع و منفعت معادل به ادارات منطقه با مردم گفت: یک تعامل از پیش وجود داشته است که مردم منطقه و همجوار معادن از سود استخراج مواد معدنی منتفع شوند بر این اساس ادارات منطقه با انجمن شن و ماسه تعاملات خوبی دارند که این رویه در گذشته وجود نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید