سیدرضا فاطمی امین

قیمت شوینده‌ها باید به نرخ قبلی برگردد

اردیبهشت آنلاین: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرکت‌های خودروسازی روسیه نیاز به قطعات ساخت ایران دارند، در مورد واگذاری بلوک سهام ایران‌خودرو و سایپا گفت: آگهی واگذاری‌ها هفته قبل منتشر شد.

به گزارش اردیبهشت آنلاین به نقل از فارس، سیدرضا فاطمی در حاشیه همایش مشترک تجاری ایران و روسیه در مورد واگذاری بلوک سهام ایران خودرو و سایپا اظهار داشت: آگهی این واگذاری هفته قبل منتشر شد، برای قیمت‌گذاری ارزش این بلوک در مرحله اول قیمت‌گذاری املاک سایپا انجام می‌شود که از سه ماه قبل آغاز شده و روزهای پایانی قیمت‌گذاری را طی می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بعد از اینکه فرایند قیمت‌گذاری املاک و د‌ارایی‌ها تمام شد، واگذاری بلوک ایران‌خودرو و سایپا آغاز می‌شود و کسانی که متقاضی خرید آن هستند می‌توانند از طریق بورس اوراق بهادار ابتدا بلوکی سایپا و بعد از آن ایران‌خودرو را خریداری کنند.

فاطمی امین گفت: درحال حاضر 300 کارشناس رسمی در مورد قیمت‌گذاری و ارزش بلوک سایپا فعالیت می‌کنند و بعد از اینکه آگهی اول منتشر شد، خریداران معرفی می‌شوند و اگر خریدار داشت، ظرف بیست روز از طریق بازار سرمایه ارائه می‌شود.

* محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی بر اساس ارز نیمایی

وزیر صنعت همچنین در مورد رشد قیمت کالاها در بازار گفت: برخی از کالاها مانند روغن و کالاهایی که در تولید آن از روغن استفاده می‌شود یک افزایش قیمت طبیعی داشته است. دربرخی از این کالاها روغن سهم بالایی دارد. اما در برخی از کالاها سهم روغن از تولید پایین است و نباید به گرانی بیش از حد کالا منجر شود که با آنها برخورد می‌کنیم.

وی ادامه داد: ارز 4200 تومانی در دو بخش اصلاح شد، یکی ارزی که برای و‌اردات نهاده‌های تولید مانند دانه‌های روغنی و خوراک دام اختصاص می‌یافت اصلاح شده است و دیگری در مورد محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی است که قبلاً بر مبنای ارز 4200 تومانی بود و اکنون براساس ارز نیمایی محاسبه می‌شود، بنابراین تعرفه واردات برخی از کالاها از 4200 تومان به 26 هزار تومان افزایش یافته و تعرفه واردات به حدود 6 برابر افزایش یافته است.

* تولیدکننده‌های شوینده باید به قیمت‌های قبل برگردند

وزیر صنعت در مورد افزایش قیمت مواد شوینده و بهداشتی هم گفت:‌برخی از تولیدکنندگان بدون هماهنگی به افزایش قیمت اقدام کرده بودند که امروز جلسه‌ای با آنها برگزار می‌شود که باید قیمت‌ها برگردد به روال سابق برسد و اگر قیمت‌ها بیش از اندازه باشد برای آنها پرونده تشکیل می‌شود.

فاطمی امین در مورد سامانه ثبت‌نام خودرو گفت: سامانه یکپارچه قرعه‌کشی خودرو انجام می‌شود و قسمتی از دلالی در بازار خودرو را از بین می‌برد و این سامانه به صورت یکپارچه عمل می‌کند و اینگونه نیست که اگر کسی زودتر ثبت‌نام کند در اولویت باشد.

وی گفت:‌ از هفته آینده سامانه نظارت بر قرعه‌کشی خودرو راه‌اندازی می‌شود، اما در عین حال همچنان خرید و فروش خودرو توسط خودروسازها انجام می‌شود. شیوه سابق دارای ایراداتی بود و تصورات و شائبه عدم عدالت در آن وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید