اسماعیلی

نمی‌خواهیم برای خرید کاغذ انحصار ایجاد کنیم

نمی‌خواهیم انحصار ایجاد کنیم و به همین دلیل کاغذ جزء کالاهای اساسی قرار گرفت

اردیبهشت آنلاین – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به انتقادات درباره ملزم کردن ناشران به خرید کاغذ ایرانی می‌گوید: ما نمی‌خواهیم انحصار ایجاد کنیم و به همین دلیل کاغذ در واردات کالا جزء کالاهای اساسی قرار گرفته است.

محمدمهدی اسماعیلی که برای افتتاح فاز دوم کارخانه کاغذ و چوب مازندران و شرکت در مراسم “خودکفایی در تولید کاغذ مورد نیاز کتاب‌های درسی” به این استان سفر کرده، در پاسخ به سوال ایسنا درباره انتقاداتی که درباره خرید کاغذ از کارخانه ایرانی وجود دارد، گفت: ما این انتقاد دوستان را شنیده‌ایم؛ اولا ما الزام نداریم که همه بیایند از اینجا (کارخانه کاغذ مارندران) کاغذ بخرند نمی‌خواهیم انحصار ایجاد کنیم و به همین دلیل در بحث واردات، کاغذ را در گروه کالای یک قرار دادیم، کالایی که با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان وارد می‌شود. در واقع کاغذ در کنار کالاهای اساسی قرار گرفته است. تنها مورد خارج از کالاهای اساسی که در گروه کالاهای یک قرار دارد کاغذ است، به این دلیل که ما گفتیم برخی کارها نیاز به کاغذهای خاصی دارد که ما تولید نمی‌کنیم؛ مثلا کاغذهای مورد نیاز کودک و نوجوان و کاغذهای گلاسه.

او با بیان این‌که به دنبال تهیه کاغذ مورد نیاز کشور هستیم با اشاره به انتقاداتی که درباره کیفیت کاغذ ایرانی وجود دارد، گفت: آقای مدیرمسئول روزنامه‌ای آمده به من می‌گوید این کاغذ ایرانی در چاپ پاره می‌شود، رول‌ها یک‌جوری است. کارخانه مازندران همه هفته‌نامه‌های استان مازندران و ۱۰ روزنامه دیگر را نشان می‌دهد که با این کاغذ دارد منتشر می‌شود. همین الان منتشر می‌شود. یا در انتقاداتی می‌گویند، کاغذ ایرانی چهاررنگ درنمی‌آید، شما کتاب‌های درسی بچه‌ها را دیده‌اید، کتاب‌ها رنگی است. ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی با همین کاغذ منتشر شده است. کتاب‌های درسی چهاررنگ است؛ چطور منتشر شده است؟

وزیر ارشاد در ادامه بیان کرد: نمی‌خواهیم با کسی بحث کنیم اما الان ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی منتشر می‌شود که صفر تا صدش کاغذ ایرانی است. ما (مجموعه وزارت ارشاد) نیز داریم هزارتن کاغذ به ناشران می‌دهیم. آقای احمدوند و رمضانی و بچه‌های ما ماهی ۱۰۰۰ تن کاغذ توزیع می‌کنند. سال گذشته در تالار رودکی جشنی گرفتیم و اولین قرآن چهاررنگ را با کاغذ مازندران رونمایی کردیم که خیلی قشنگ بود. با این وجود بر کیفیت تأکید داریم زیرا داریم تسهیلات می‌دهیم. ان‌شاءالله در بهمن‌ماه به کارخانه کاغذ شیراز می‌رویم.

او همچنین در سخنانی درباره این‌که مالیات هنرمندان صرف چه موضوعی می‌شود، با بیان این‌که عواید بخش فرهنگ و هنر و مالیات‌هایی که در این حوزه اخذ می‌شود، به صندوق هنر واریز می‌شود، گفت: از این به بعد با تصویب لایحه هرچه مالیات از اصحاب فرهنگ و هنر گرفته می‌شود، پولش از خزانه به‌صورت مستقیم به صندوق هنر می‌رود که این موضوع اتفاق مهمی برای هنرمندان است.

او با بیان این‌که هنر در «صندوق هنر» یک نام اختصاری است و به معنای عام هنر نیست، گفت: «هـ» می‌شود هنرمند، «نون» می‌شود نویسندگان و «ر» می‌شود روزنامه‌نگاران. این هنر به معنای عام نیست بلکه کلمه اختصاری است. البته ما اصحاب قرآن و عترت را هم در مجلس اضافه کردیم. با اجرایی شدن بند ح، 50 درصد منابع مستقیم به صندوق هنر می‌آید که این اتفاق مهم‌ترش است. این صندوق می‌تواند همه نوع تسهیلات ارزان‌قیمت را ارائه دهد چنان‌چه ساخت مسکن را شروع کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید