تولید خودرو

پاس‌کاری خودروسازان و سازمان استاندارد

یکی از دلایل تاخیر در تحویل خودروها در طرح سامانه یکپارچه به خاطر تغییر در بعضی از تست‌های استاندارد ۸۵‌گانه است

اردیبهشت آنلاین _ متقاضیانی که در طرح یکپارچه خودرو ثبت نام کرده بودند اکنون بعد از یک تا سه ماه بلاتکلیفی به خاطر مشکلاتی بین سازمان استاندارد و خودروسازان، با تاخیر در تحویل خودروها روبه‌رو هستند.

به گزارش ایرنا، متقاضیان طرح سامانه یکپارچه خودرو که پول خودرو را در موعد مقرر واریز کرده‌اند اما خودرویی دریافت نکرده‌اند از خودروسازان پیگیر تحویل خودرو هستند که با بهانه‌هایی از جمله استاندارهای ۸۵‌گانه، پلاک نشدن از سوی ناجا، توقف تولید، گرانی خودروها به خاطر اضافه‌دن آپشن‌های جدید و سایر موارد روبه‌رو شده‌اند.

یکی از این متقاضیان در تماسی با خبرنگار خبرگزاری ایرنا از تاخیر در تحویل خودروها گله کرد و گفت: در حالی که سه ماه از موعد تحویل راناپلاس ثبت نامی‌ام گذشته و بارها از شرکت خودروساز مربوطه پیگیر شده‌ام، جواب درستی نمی‌دهند؛ گاهی اعلام می‌کنند به خاطر تست‌های جدید استاندارد ۸۵‌گانه است که اگر نباشد ناجا خودرو را پلاک و شماره‌گذاری نمی‌کند.

وی ادامه‌داد: ماه‌ها قبل پولمان را به حساب خودروسازان واریز کرده‌ایم و اکنون با جواب‌های نامشخص روبه‌رو می‌شویم.

یکی دیگر از متقاضیان که خودرو دنا پلاس ثبت نام کرده است، می‌گوید: چندین بار پیگیر تحویل خودرو شده‌ام، اما امروز و فردا می‌کنند و می‌گویند که هنوز فاکتور نشده است.

وی ادامه‌داد: برخی عنوان می‌کنند که دلیل فاکتور نشدن خودروها ممکن است به خاطر بالا بردن و گران کردن قیمت‌ها باشد، اما ما بیشتر از آنچه که قبل اعلام شده است پولی واریز نمی‌کنم.

پیگیری خبرنگار ایرنا حاکی است یکی از دلایل تاخیر در تحویل خودروها در طرح سامانه یکپارچه به خاطر تغییر در بعضی از تست‌های استاندارد ۸۵‌گانه است که از سوی سازمان استاندارد الزامی شده است.

پیش از این معاون ارزیابی انطباق سازمان ملی استاندارد درباره استاندارد ۸۵‌گانه اعلام کرده بود: هر خودرویی که تا شهریور ۱۴۰۳ نتواند استاندارد ۸۵‌گانه را رعایت کند از گردونه تولید خارج می‌شود.

«محمدرضا درگاهی» درباره کیفیت خودروهای تولید داخل، گفته است: در حال بازنگری در استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی هستیم و ممکن است پس از بازنگری، این استانداردها افزایش یا کاهش یابد.

طبق گفته معاون سازمان ملی استاندارد، استانداردهای ۸۵‌گانه که ۹ مورد آن در دولت قبل تعلیق شده بود، در دولت سیزدهم رفع تعلیق و مقرر شد تا شهریور ۱۴۰۳ هر خودرویی که نتواند استاندارد ۸۵‌گانه را رعایت کند از گردونه تولید خارج شود. علاوه بر این خودروسازان مکلف شده‌اند تا سه سال خدمات پس از فروش ارائه کنند.

همچنین در پیگیری خبرنگار ایرنا از سوی شرکت ایران‌خودرو اعلام شد که خودروها در نهایت هفته آینده به متقاضیان تحویل داده می‌شوند و بر اساس قراردادی که بین مشتری و شرکت خودروساز امضا شده است، جریمه تاخیر در تحویل به مشتریان پرداخت خواهد شد.

شایعه توقف تولید یا گران کردن خودروهای طرح سامانه یکپارچه خودرو نیز از سوی گروه صنعتی ایران‌خودرو تکذیب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید