پرچم آلمان

افزایش ورشکستگی شرکت‌ها در آلمان

داده‌های اداره آمار فدرال آلمان نشان می‌دهد که روند ورشکستگی شرکت‌ها در این کشور همچنان رو به افزایش است

اردیبهشت آنلاین ـ داده‌های اداره آمار فدرال آلمان نشان می‌دهد که روند ورشکستگی شرکت‌ها در این کشور همچنان رو به افزایش است.
به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه “ویرتشافتز ووخه” آلمان، بر اساس داده‌های ارائه شده توسط اداره فدرال آمار آلمان روند ورشکستگی شرکت‌ها در آلمان همچنان رو به گسترش است.

همانطور که اداره آمار فدرال آلمان روز جمعه اعلام کرد، تعداد پرونده‌های استاندارد ورشکستگی درخواست شده در ماه می امسال 3.1 درصد بیشتر از ماه مشابه سال گذشته بود. در آوریل 2023 هم افزایش 4.8 درصدی در این راستا وجود داشت.

بر این اساس رسیدگی‌ها تنها پس از اولین تصمیم دادگاه ورشکستگی به آمارها وارد می شود. در بسیاری از موارد، زمان واقعی تشکیل پرونده ورشکستگی تقریباً سه ماه زودتر است.

اداره فدرال آلمان اکنون ارقام نهایی را برای سه ماهه اول سال 2023 دارد: در این سه ماه، دادگاه‌های منطقه ای آلمان 4117 ورشکستگی شرکتی را گزارش کردند که 18.2 درصد بیشتر از یک سال قبل است.

بر اساس این اطلاعات، دادگاه‌ها مطالبات مورد انتظار طلبکاران را حدود 6.7 میلیارد یورو برآورد کردند. در سه ماهه اول سال 2022 این رقم حدود 3.9 میلیارد یورو بود.

در سال‌های اخیر، کمک‌های دولتی و تعلیق بخشی از تعهد به تشکیل پرونده ورشکستگی، با وجود بحران کرونا و انرژی، تعداد ورشکستگی‌های شرکت‌ها را در سطح پایین نگه داشته است. بنابراین کارشناسان انتظار افزایش در سال جاری را داشتند.

در این شرایط چندی پیش اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK)از تمایل شرکت‌های آلمانی برای رفتن به خارج خبر داد. قیمت‌های بالای انرژی، هزینه‌های بوروکراتیک و بار مالیاتی به‌عنوان مضرات فزاینده برای آلمان به‌عنوان یک مکان تجاری در نظر گرفته می‌شوند.

بر اساس گزارش اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK)، پویایی سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی به ویژه در ایالات متحده آمریکا قوی است، و آن به دلیل یک برنامه یارانه‌ای ایالات متحده به ارزش میلیاردها دلار موسوم به قانون کاهش تورم است. اینها نتایج اصلی یک نظرسنجی توسط اتاق‌های بازرگانی خارجی است که DIHK آنها را ارزیابی کرد.

به گزارش DIHK، شرکت‌های آلمانی فعال در خارج از کشور قصد دارند سرمایه گذاری‌های خود را در مکان‌های مربوطه در دوازده ماه آینده بیش از طرح برنامه ریزی شده در پاییز گذشته افزایش دهند. بر اساس این نظرسنجی از مجموع 5100 شعبه شرکت‌های آلمانی در سراسر جهان، 36 درصد از شرکت‌ها اکنون در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری بیشتر در خارج و تنها 17 درصد در حال برنامه ریزی برای کاهش بودجه‌های مربوطه هستند.

“فولکر تریر”، رئیس تجارت خارجی DIHK، گفت که با توجه به نیاز شدید به جبران، به ویژه به دلیل بحران کرونا و شوک تورمی، این در واقع تحولی است که عقب هم افتاده است. به گفته وی این مسئله قابل توجه است که پویایی سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در سراسر جهان به طور قابل توجهی بالاتر از داخل است و این که آنها به ویژه در آمریکای شمالی قوی هستند.

نتایج یک بررسی دیگر اتاق صنایع و بازرگانی آلمان که چندی پیش منتشر شد نیز نشان داد که شرکت‌های آلمانی به دلیل افزایش هزینه‌ها و برای صرفه جویی، به صورت روزافزون کسب و کار خود را به خارج از این کشور منتقل می‌کنند. بر این اساس 32 درصد از سرمایه گذاری‌های خارجی، صرفه جویی در هزینه‌ها را به عنوان هدف از این اقدام اعلام می‌کنند.

این بدان معناست که تعداد شرکت‌های آلمانی که به دلایل هزینه بیشتر به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند در 15 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. ده سال پیش این انگیزه تنها 20 درصد از سرمایه گذاری‌های خارجی بود.

نتایج یک بررسی اخیر دیگر هم نشان می‌دهد که تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در آلمان به دلیل افزایش هزینه‌ها به بالاترین حد در سه سال گذشته رسیده است.

بر اساس تحلیلی که توسط موسسه تحقیقات اقتصادی لایبنیتز (IWH) منتشر شد، تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در ماه مارس بیشتر از هر زمانی از ماه مه 2020 بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید