فرزین

فرزین : خبرهای خوبی در راه است

در صورت آزاد سازی منابع بلوکه‌شده ایران شاهد ریزش نرخ ارزهای عمده خواهیم بود

اردیبهشت آنلاین ـ (حمید طلیمی) رئیس‌کل بانک مرکزی روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: بزودی خبرهای خوبی درباره آزادسازی منابع بلوکه‌شده اعلام خواهد شد.

 محمدرضا فرزین با بیان این مطلب گفت: خبرهای خوبی در زمینه آزادسازی منابع بلوکه‌شده کشورمان در آینده در راه است که در زمان مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

طی ماه های گذشته چندین بار توسط مسئولان مختلف در خصوص آزاد سازی منابع بلوکه شده کشورمان در برخی کشور های جهان از جمله کره جنوبی اظهار نظرات مختلفی صورت گرفته اما به دلیل کارشکنی های صورت گرفته توسط امریکا ، تا کنون در این زمینه اتفاق خاصی صورت نگرفته است.

بدهی کره جنوبی به ایران

بدهی کره‌ جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی حدود هفت میلیارد دلار برآورد می‌شود که از سال ۲۰۱۸ و به بهانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران پرداخت نشده است. البته کره جنوبی چندین بار از آزادسازی منابع بلوکه شده ایران صحبت کرده ولی آن را عملیاتی نکرده است‌.

واکنش بازار به سیگنال ها

تجربه سال های گذشته نشان می دهد بازار ارز به سرعت سیگنال های مثبت و منفی را دریافت کرده و به آن واکنش نشان می دهد. لذا با آزاد سازی دارایی های ایران و عرضه بخشی از این منابع در بازار ، روند عرضه دلار نیز بیشتر از تقاضا خواهد شد.

پیش بینی می شود در صورت تحقق وعده رئیس کل بانک مرکزی در خصوص آزاد سازی منابع بلوکه‌شده ایران در برخی کشور ها ، شاهد ریزش مجدد نرخ ارزهای عمده به ویژه نرخ دلار به عنوان ارز شاخص بازار خواهیم بود. بدون شک ریزش نرخ دلار تاثیر قابل توجهی نیز در سایر بازار های موازی از جمله بازار خودرو ، مسکن ، سکه ، طلا و …. خواهد داشت.

با توجه مشاهدات گذشته انتظار می رود با آغاز ریزش قیمت ها ، همانند دفعات قبل برخی دارندگان ارز‌های خانگی نیز به منظور جلوگیری از زیان بیشتر ، برای فروش ارز های خود اقدام نمایند که این موضوع نیز روند کاهش نرخ ارز های عمده را سرعت می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید