افزایش نرخ تورم در اروپا

نرخ تورم منطقه یورو در ماه گذشته سرعت گرفته و از رشد فزاینده قیمت‌ها در بین 20 کشور عضو این منطقه خبر می‌دهد

اردیبهشت آنلاین ـ یورواستات اعلام کرد: نرخ تورم منطقه یورو در ماه گذشته سرعت گرفته و از رشد فزاینده قیمت‌ها در بین 20 کشور عضو این منطقه خبر می‌دهد.

 یورواستات، اداره آمار اروپا، امروز اعلام کرد: تورم منطقه یورو در ماه گذشته شتاب گرفته و آمارهای اولیه که حاکی از رشد فزاینده قیمت‌ها در بین 20 کشور عضو این منطقه بود را تایید کرد.

به نوشته رویترز، با افزایش هزینه‌های خدمات و انرژی که کاهش قیمت مواد غذایی را خنثی کرد، رشد کلی قیمت‌ها از 6.9 درصد در ماه مارس به 7.0 درصد در آوریل افزایش یافته است.

بدون احتساب قیمت‌های پرنوسان مواد غذایی و سوخت، تورم اصلی از 7.5 درصد به 7.3 درصد کاهش یافت؛ اگر معیار سنجش را محدودتر و تورم الکل و تنباکو را حذف کنیم، نرخ تورم از 5.7 درصد به 5.6 درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نزدیک به دو سال است که همچنان بالاتر از هدف 2 درصد بانک مرکزی اروپا قرار دارد و این بانک نرخ بهره را در مجموع 375 واحد (3.75 درصد) افزایش داده است تا از رشد بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری کند. با این حال، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره وجود دارد.

تورم خدمات که بیشتر ناشی از هزینه های نیروی کار است، از 5.1 درصد به 5.2 درصد افزایش یافته است؛ این افزایش نگرانی سیاست‌گذاران از اینکه رشد دستمزد اسمی می‌تواند به طرز خطرناکی شتاب گیرد را تایید می‌کند.

با توجه به سرعت بالای تورم، دستمزدها هنوز به صورت واقعی پایین است اما آمار پایین بیکاری و کمبود فزاینده نیروی کار به ویژه در بخش خدمات، باعث افزایش دستمزدهای اسمی شده است.

نشست بعدی بانک مرکزی اروپا در پانزدهم ماه ژوئن خواهد بود و این بانک وعده داده است که نرخ بهره را افزایش می‌دهد.

صندوق بین‌المللی پول هم اخیرا اعلام کرده که بزرگ‌ترین چالش اتحادیه اروپا طی ماه‌های آینده کنترل تورم همزمان با جلوگیری از بروز رکود اقتصادی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید