اسکناس

سهم بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در پرداخت تسهیلات

بانک‌های خصوصی بیش از ۳۹/۴ درصد مجموع تسهیلات حمایتی از بخش اقتصادی و خانوار کشور را تأمین نموده‌اند

اردیبهشت آنلاین ـ سهم پرداخت تسهیلات در بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال پیش از آن علی‌رغم سهم کوچک آنها از مجموع سرمایه‌ ثبتی نظام بانکی بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، بر اساس آمار و اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات اعطایی به تفکیک بخش‌های اقتصادی و هدف، کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی از فروردین تا پایان شهریورماه سال گذشته، مجموعاً ۱۹ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال و مربوط به دو گروه، شامل صاحبان کسب‌وکار (حقوقی و غیرحقوقی) در شش بخش کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات، متفرقه و همچنین گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) بوده است.

بر اساس این گزارش سهم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی کشور مجموعاً ۷ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۹۲ میلیارد ریال بوده که این رقم حدود ۳۹/۴ درصد کل تسهیلات را شامل می‌شود.

تسهیلات پرداختی توسط بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در مقایسه با عملکرد پنج ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ بدون احتساب گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است. این میزان تسهیلات پرداختی طی این مدت مجموعاً ۳ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۱۲۲ میلیارد ریال بوده است.

بررسی آمار و اطلاعات نشان میدهد جمع کل سرمایه ثبتی شبکه بانکی کشور بالغ بر ۳ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۷۷۹ میلیارد ریال است. از این رقم ۱۹ درصد متعلق به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی ، ۵۷ درصد در اختیار بانک های دولتی و ۲۴ درصد نیز در اختیار چهار بانک خصوصی شده اصل ۴۴ است.

بنابراین گزارش ، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی معادل ۳۰ درصد از کل منابع شبکه بانکی کشور را در اختیار دارند. گفتنی است بانک‌های خصوصی علی‌رغم سهم کوچک خود از مجموع سرمایه‌ ثبتی نظام بانکی ، بیش از ۳۹/۴ درصد مجموع تسهیلات حمایتی از بخش اقتصادی و خانوار کشور را تأمین نموده‌اند.
تسهیلات پرداختی در قالب تأمین سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی کشور طی شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ برای کل شبکه بانکی کشور بالغ بر ۱۳ میلیون و ۴۴ هزار و ۹۳۹ میلیارد ریال بوده که معادل ۶۶/۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی می باشد.

طی شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ کل تسهیلات اعطایی در نظام بانکی کشور برای بخش خدمات، بالغ بر ۶ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال بوده که از رقم مزبور، مبلغ ۳ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۴۵۲ میلیارد ریال معادل ۵۴/۹ درصد، توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تأمین گردیده است. بدین ترتیب عملکرد این بخش نسبت به دوره پنج‌ماهه مشابه سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است. این بخش به دلیل سهم بسزایی که در ایجاد اشتغال دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شایان ذکر است در راستای اجرای تکالیف تبصره ۱۶ بودجه سال ۱۴۰۱ در گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) با اهداف تعمیرات، جعاله تعمیر مسکن، خرید مسکن غیر نوساز، خرید مسکن نوساز، خرید کالا، خرید خودرو، قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری و ودیعه مسکن معادل ۲۹/۳ درصد از مجموع ۲ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال تسهیلات اعطایی شبکه بانکی کشور، بالغ بر ۸۵۲ هزار و ۶۱۸ میلیارد ریال سهم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید