ایران به روسیه دارو صادر می کند

بازار داروی روسیه ارزشی ۲۰ میلیارد دلاری دارد و ایران برای ورود به این بازار برنامه ریزی کرده است.

اردیبهشت آنلاین: رییس سازمان توسعه تجارت می‌گوید بازار داروی روسیه ارزشی ۲۰ میلیارد دلاری دارد و ایران برای ورود به این بازار برنامه ریزی کرده است.

 علی‌رضا پیمان پاک اظهار کرد: رویکرد دولت این است که برای کالاهایی که بازار مناسبی دارند و تولیدکنندگان ما نیز توان رقابت با کالاهای خارجی در آن بازار را دارا هستند، برنامه‌ریزی ویژه انجام دهیم که شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی یکی از آنهاست.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه حضور در نمایشگاه‌های تخصصی باید با برنامه از پیش تعیین شده و با توجه با اهداف مشخص شده باشد، تاکید کرد: نمونه این برنامه‌ریزی را در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو دیدیم که دستاورد مناسبی برای صنعت خودرو و قطعه‌سازی ما داشت.

وی افزود: با مشارکت اتحادیه‌ها و تولیدکننده تجهیزات پزشکی می‌توانیم چنین حضوری را تکرار کنیم و سازمان توسعه تجارت نیز مجموعه‌های متناظر خود و خریداران و اتحادیه‌های مهم و بزرگ روس را پای میز مذاکره می‌آورد تا در این مذاکرات با حاصل شدن شناخت طرف مقابل از توانمندی ایرانی‌ها، توافقات نهایی انجام شود.

پیمان‌پاک با بیان اینکه طبق آمارها واردات دارو و تجهیزات پزشکی روسیه در سال ۲۰ میلیارد دلار است، گفت: با خروج شرکت‌های غربی از این کشور به علت تحریم‌ها، بازار مناسبی پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار گرفته که می‌توان از آن بهره برد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای حضور در این بازار خاطرنشان کرد: کار از چند ماه پیش آغاز شده و اکنون توافقات خوبی در خصوص صادرات داروهای ضد سرطان انجام شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین به پشتیبانی این سازمان از صادرات تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: در این راستا حل مشکلات تبادلات مالی، افتتاح حساب کارگزاری میان بانک‌های ایرانی و روس، تامین مالی برای اعتبار خرید، صدور ضمانت و بیمه نامه‌ها و بحث رجیستری سریع دارو و تجهیزات پزشکی در روسیه در حال پیگیری و انجام است.

وی همچنین به رفع مشکلات حمل و نقل و گمرکی صادرات دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: در این بخش می‌توان از ظرفیت کریدور سبز استفاده کرد.

بعد از این همایش نیز تعدادی از تولیدکنندگان و روسای اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی در جلسه‌ای با رئیس سازمان توسعه تجارت به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود در زمینه صادرات پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید