قیمت نفت

قیمت نفت 100 دلاری شد

نفت برنت از ۸۵ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه با رشدی بیش از ۱۵ درصدی به ۹۷ دلار و ۹۲ سنت در پایان معاملات روز جمعه رسید. 

اردیبهشت آنلاین: قیمت نفت در معاملات هفته گذشته و تحت تاثیر تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس مبنی بر کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت خود، بیش از ۱۵ درصد بالا رفت و به نزدیک ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش ایرنا، چهارشنبه هفته گذشته سی و سومین نشست اوپک پلاس برگزار شد و در حالی که تا پیش از آن صحبت از کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت اعضای این گروه مطرح شده بود، تصمیم کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای به تصویب رسید.

تصمیم که در همان ساعات اولیه بر قیمت نفت تاثیرگذار بود و قیمت را حدود ۲ درصد بالا برد.

این در حالی بود که اوپک پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به‌مرور تسهیل کرده است.

با این حال، نگرانی‌ها نسبت به کاهش دوباره تقاضای نفت، قیمت‌ها را به حدود ۸۰ دلار در هر بشکه کاهش داد و از همین رو اعضای اوپک پلاس تصمیم به کاهش دوباره تولید گرفت و همکاری در قالب اوپک پلاس را نیز تا پایان سال ۲۰۲۲ تمدید کرد. تصمیم که امکان تمدید دوباره را دارد.

در کنار این تصمیم که تقویت قیمت نفت را به دنبال داشت، کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا نیز قیمت‌ها را بالا برد. این تصمیمات باعث شد تا قیمت نفت در هفته گذشته بیش از ۱۰ دلار در هر بشکه بالا رود.

نفت برنت از ۸۵ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه با رشدی بیش از ۱۵ درصدی به ۹۷ دلار و ۹۲ سنت در پایان معاملات روز جمعه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۱۶ درصد گران شد و از ۷۹ دلار و ۴۹ سنت تا ۹۲ دلار و ۹۴ سنت بالا آمد.

به نظر می‌رسد بیشترین بار کاهش تولید در این تصمیم بر عهده عربستان و روسی خواهد بود؛ زیرا در شرایط فعلی، سایر اعضا همچنان پایین‌تر از سهمیه تعیین‌شده نفت تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید