موز

بازار موز در انحصار چند فرد خاص است

نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطر نشان کرد: بازار موز در انحصار چند فرد خاص است آنها تعیین می‌کنند که قیمت موز کیلویی چند شود

اردیبهشت آنلاین: نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطر نشان کرد: بازار موز در انحصار چند فرد خاص است آنها تعیین می‌کنند که قیمت موز کیلویی چند شود؛ تجربه نشان داده است بعد از اتمام ماه‌های محرم و صفر و افزایش مهمانی‌ها و دورهمی‌ها میزان مصرف موز بالا می‌رود و این احتمال وجود دارد که در هفته‌های آینده نرخ موز بالاتر از نرخ فعلی شود.

اسماعیل مرادیان در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به رکود در بازار میوه و تره‌بار، گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده بازار میوه و تره‌بار تکان بخورد و این بازار از شرایط رکود خارج شود؛ قیمت میوه نسبت به تورم موجود در کشور در شرایط نرمال است.

وی با اشاره به منطقی بودن نرخ گلابی، افزود: در سنوات گذشته تعداد قابل توجهی از درختان گلابی سوخت و از بین رفتن از این‌رو نرخ آنها در سال‌های گذشته همواره نسبت به سایر میوه‌ها بالاتر است در حال حاضر گلابی کیلویی 50 تا 70 هزار تومان عرضه می‌شود.

این فعال صنفی با بیان اینکه بازار سیب‌زمینی در شرایط حاد است، افزود: سیب‌زمینی جزو ضروریات سبد خانوارهاست از این‌رو نرخ آن برای خریداران اهمیت دارد؛ قیمت تمام شده سیب‌زمینی برای کشاورزان بالاست اما نباید در این میان از شیطنت‌های دلال‌ها غافل شد. سیب‌زمینی در میدان اصلی کیلویی 10 تا 15 هزار تومان عرضه می‌شود و در واحدهای صنفی به کیلویی 20 هزار تومان هم می‌رسد.

به گفته وی؛ صادرات خیار به عراق آغاز شده است.

مرادیان با اشاره به نرخ انواع صیفی‌جات در میدان اصلی تهران، گفت: کدو کیلویی 7 تا 13 هزار تومان، بادنجان کیلویی 5 تا 13 هزار تومان، هویج 6 تا 10 هزار تومان، فلفل دلمه‌ای 15 تا 25 هزار تومان و گوجه فرنگی 8 تا 10 هزار تومان است. کم‌آبی در میزان تولید سبزیجات در سال جاری تاثیر گذاشت از این‌رو شاهد افزایش قیمت سبزی در بازار بودیم.

وی با بیان اینکه قیمت موز از کیلویی 35 هزار تومان به کیلویی 50 هزار تومان رسیده است، افزود: بازار موز در انحصار چند فرد خاص است آنها تعیین می‌کنند که قیمت موز کیلویی چند شود؛ تجربه نشان داده است بعد از اتمام ماه‌های محرم و صفر و افزایش مهمانی‌ها و دورهمی‌ها میزان مصرف موز بالا می‌رود و این احتمال وجود دارد که در هفته‌های آینده نرخ موز بالاتر از نرخ فعلی شود.

نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به نرخ انواع نوبرانه‌ها، گفت: نارنگی شیرین کیلویی 10 تا 25 هزار تومان، سیب زرد و قرمز کیلویی 10 تا 30 هزار تومان، انار شیراز 10 تا 30 هزار تومان در میدان عرضه می‌شود. کیوی در بازار موجود است اما از آنجایی‌که هنوز سفت هستند خریدار چندانی ندارد. میوه‌های شلیل انجیری، شلیل شمس، آلو و هلو جزو میوه‌های آخر فصل هستند و عرضه آنها در 2 هفته آینده متوقف خواهد شد.

مرادیان با بیان اینکه کشاورزان به دنبال تولید میوه‌های مردم‌پسند هستند، گفت: میزان استفاده سم و کود در سال‌های اخیر از سوی کشاوزان افزایش پیدا کرده است از این‌رو طعم و بوی میوه‌های مانند سابق نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید