بیمارستان

جزئیات بستری رایگان بیمه‌شدگان ۶۵ ساله و بالاتر

اردیبهشت آنلاین: مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی از صفر شدن هزینه بستری مشمولان بیمه ۶۵ سال به بالای این سازمان در همه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی سراسر کشور خبر داد.

به گزارش اردیبهشت آنلاین ، شهرام غفاری در گفتگوی اختصاصی با صدا و سیما گفت: بیمه‌شدگان ۶۵ ساله و بالاتر تأمین اجتماعی در همه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی سراسر کشور حتی شهرستان‌هایی که سازمان تأمین اجتماعی دارای بیمارستان ملکی است، می‌توانند رایگان از خدمات بستری بهره‌مند شوند و سهم پرداخت بیمار (فرانشیز) برای این افراد صفر درصد است.

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی با پایه ریزی طرح حفاظت مالی افراد تحت پوشش، این امکان را فراهم کرده تا بیمه‌شدگان این سازمان بتوانند در مناطقی که سازمان تأمین اجتماعی، مراکز درمانی ملکی ندارد هم، با مراجعه به بیمارستان‌های دولتی و آموزشگاهی رایگان از خدمات بستری بهره‌مند شوند.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی ادامه داد: این اقدام برای حمایت از بیش از ۳ میلیون نفر از افراد تحت پوشش این سازمان است که در سن سالمندی قرار دارند و ممکن است ارائه برخی خدمات درمانی‌شان در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی قابل ارائه نباشد و با این طرح می‌توانند از خدمات و امکانات بیمارستان‌های دولتی رایگان استفاده کنند.

غفاری با اشاره به اینکه طرح حفاظت مالی بیمه‌شدگان از پارسال اجرا شده است، گفت: سازمان تأمین اجتماعی با بیشترین افراد تحت پوشش در کشور از سازمان‌های خدمات‌دهنده به شهروندان است که افراد تحت پوشش آن با مراجعه به ۷۸ بیمارستان و ۳۹۰ مرکز درمانی در سطح کشور می‌توانستند از خدمات درمانی به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند، اما در برخی از مناطق، این مراکز درمانی در دسترس افراد تحت پوشش نیست و این سازمان برای ایجاد عدالت اجتماعی و ارائه خدمات بهتر این طرح حفاظت مالی را پایه‌ریزی کرده است.

وی افزود: این طرح با هدف کاهش هزینه درمان ۴۵ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش و ایجاد رضایتمندی خدمت‌گیرندگان، صیانت از کرامت و حفظ شأن مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان در مواجهه با هزینه‌های درمانی و توزیع عادلانه منابع، تسهیل و عدالت در دسترس بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر انجام می‌شود.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر اینکه این طرح به طور کلی هزینه‌های ساخت بیمارستان و درمانگاه را برای سازمان کاهش می‌دهد؛ گفت: سازمان تأمین اجتماعی در همه نقاط کشور افراد تحت پوشش دارد، اما این امکان که بخواهیم برای بهره‌مندی همه تحت‌پوششی‌های سازمان، درمانگاه یا بیمارستان احداث کنیم، غیرممکن است.

غفاری افزود: از سویی باید عدالت برای دریافت خدمات میان افراد تحت پوشش را هم رعایت کنیم، به همین علت، این طرح را اجرایی کردیم تا فارغ از اینکه افراد در شهرهایشان به بیمارستان‌های تأمین اجتماعی دسترسی دارند یا نه، بتوانند از خدمات رایگان درمانی این سازمان بهره‌مند شوند و در نقاط دور و نزدیک با مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی خدمات مورد نیاز از جمله بستری را رایگان داشته باشند.

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی دستورالعمل اجرای این طرح را به همه مدیران استانی ابلاغ کرده و از ستاد مرکزی وزارت بهداشت هم درخواست شده است این مهم را اطلاع‌رسانی کنند.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: متأسفانه بعضی از مراکز دانشگاهی شرط اجرای این طرح را ابلاغ از سوی ستاد مرکزی وزارت بهداشت می‌دانند و برخی از بیمارستان‌های دولتی هنوز تمایل به همکاری با سازمان تأمین اجتماعی ندارند و ترجیح می‌دهند که هزینه ۱۰ درصد سهم پرداخت بیمار (فرانشیز) را مستقیم از بیمار دریافت کنند تا منتظر شوند بیمه به آن‌ها پرداخت کند، اما خوشبختانه نبود این همکاری‌ها بسیار اندک است و بیشتر مراکز درمانی دولتی همکاری خوبی با تأمین اجتماعی دارند.

غفاری ادامه داد: همه بیمه‌شدگان اجباری سازمان تأمین‌اجتماعی، خدمات درمانی را در قالب درمان مستقیم، رایگان دریافت می‌کنند و در روش درمان غیرمستقیم نیز در حوزه خدمات سرپایی و خدمات درمانی بستری به ترتیب ۷۰ و ۹۰ درصد صورتحساب بر مبنای تعرفه مصوب بخش دولتی را تأمین‌اجتماعی پرداخت می‌کند.

وی گفت: با افزایش سن و پا گذاشتن افراد به دوران سالمندی، نیاز به بیمه و خدمات درمان بیشتر می‌شود به همین علت دریافت این خدمات با هزینه‌های کمتر و نزدیک به صفر از نیاز‌های ضروری در دوران سالمندی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید