ریابکوف

خبر جدید مسکو از احیای برجام

اردیبهشت آنلاین: معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که متن احیای توافق هسته ای تقریبا آماده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی گفت که متن احیای توافق هسته ای تقریبا آمده است و تنها تصمیمات سیاسی باقی مانده است.

ریابکوف در این باره گفت: درحال حاضر احتمال زیادی برای پذیرش متن[توافق] وجود دارد. برخی مشکلات سیاسی وجود دارد که ارتباطی به نهایی‌سازی این سند ندارند. تمام چیزهایی را که برای نهایی‌سازی این سند لازم است واقعا ظرف چند روز می‌توان انجام داد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: همان طور که بارها گفته شده، روسیه روی رسیدن به یک نتیجه کار کرده است و متن توافق در زمینه منافعمان از جمله در چارچوب همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران تا اندازه زیادی (برای ما) رضایت بخش است.

این دیپلمات ارشد روس همچنین با اشاره به سفر اخیر انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین گفت، «ما لب خط قرار داریم، این اتفاق [از سرگیری مذاکرات و حصول توافق] می‌تواند به زودی بیفتد، مادامی که تصمیمات سیاسی در پایتخت‌ها در راستای آن باشد. ما از آن استقبال خواهیم کرد.»

بر اساس این گزارش، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در نشست خبری امروز خود گفت: در مورد برخی از راه حل‌های پیشنهادی مطرح شده ، اگر آمریکا به این پیشنهادها پاسخ دهد ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که همه طرف‌ها برای انجام توافق به وین برگردند. تا امروز منتظر تصمیم سیاسی واشنگتن هستیم.

وی در پاسخ به سوالی تاکید کرد: نقش روسیه در مذاکرات وین ، نقشی سازنده بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر مورا به تهران گفت : ملاقات در تهران مسیر درستی پیش آورده است و حرکت روبه جلو بوده است ، ابتکارت مطرح شده از نظر ما قابل اجرا است و به نظر می رسد از نظر اتحادیه اروپا هم قابل اجرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید