افزایش تورم سالانه در قطر

نرخ تورم سالانه در قطر در ژانویه گذشته به 2.99 درصد رسید

اردیبهشت آنلاین ـ قیمت کالاها در ماه ژانویه در قطر افزایش یافت، ماهی که این کشور شاهد برگزاری جام ملت‌های آسیا 2023 و حضور بیش از یک میلیون هوادار بود.
به گزارش فارس ، بر اساس آمارهای رسمی، شاخص قیمت مصرف کننده که نرخ تورم در قطر را اندازه گیری می‌کند، در ژانویه گذشته با 108.55 واحد افزایش به 2.9 درصد به صورت سالانه رسید. شاخص تورم شامل 12 گروه عمده کالاهای مصرفی شامل 737 کالا و خدمات است.
این افزایش پس از آن اتفاق افتاد که تورم سالانه در قطر در دسامبر گذشته نیز افزایش یافت، در شرایطی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان ماه‌هاست که به دنبال افزایش نرخ‌های بهره هستند تا تورم بالا را که از یک سال پیش در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین اتفاق افتاد پایین آورده و قیمت کالاها و خدمات را کاهش دهند.
سازمان برنامه‌ریزی و آمار قطر دیروز یکشنبه افزایش سالانه قیمت کالا و خدمات را در شش گروه: سرگرمی و فرهنگ 23.17 درصد، غذا و نوشیدنی 5.23، ارتباطات 3.59، آموزش 3.25، مبلمان و لوازم خانگی 1.41 درصد و گروه سایر کالاها و خدمات 0.64 درصد اعلام کرد.
در حالی که شاخص‌های بقیه گروه‌های کالایی در قطر با نرخ‌های بین 6.5 تا 0.14 درصد، کاهش را نشان می‌دهد و شامل گروه پوشاک و کفش، مسکن، آب و برق، گاز و سایر انواع سوخت، بهداشت، رستوران و … هتل‌ها و حمل و نقل بوده است.
سازمان برنامه‌ریزی و آمار قطر کاهش ماهانه تورم در قطر را ناشی از کاهش شاخص قیمت مصرف‌کننده در پنج گروه ارتباطات، تفریحی و فرهنگی، پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم خانگی و گروه سلامت با درصدهای متغیر 11.92 و 0.14 درصد اعلام کرد.
از سوی دیگر در گروه‌های باقیمانده و در راس آن رستوران‌ها و هتل‌ها تورم ماهانه افزایش داشت و تغییری در گروه دخانیات مشاهده نشد.
محمد حمدان، تحلیلگر اقتصادی، در خصوص دلایل افزایش شاخص تورم سالانه و کاهش ماهانه آن در قطر به العربی الجدید می‌گوید: « کاهش ماهانه در پنچ گروه ارتباطات، سرگرمی و فرهنگ، پوشاک، لوازم خانگی و بهداشت که در کل بخش‌های مرتبط با بخش خدمات هستند، به فصل زمستان و مدارس مرتبط است و در عین حال افزایش تورم در رستوران‌ها، حمل و نقل و غذا و نوشیدنی قابل ملاحظه است.
وی با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌ها در مغازه‌های قطر گفت: طی ماه گذشته شاهد هجوم تعداد قابل توجهی از گردشگران از منطقه آسیا و خلیج فارس بوده‌ایم به ویژه که قطر در این مدت میزبان مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا بود که در 12 ژانویه آغاز شد، علاوه بر اینکه آب و هوای معتدل قطر در فصل زمستان تعداد زیادی توریست را از اروپا، آمریکا و آفریقا به خود جذب کرده که منجر به افزایش قیمت‌ها در این زمینه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید