دهلی نو

دهلی نو آلوده‌ترین شهر جهان

«دهلی نو» با شاخص کیفیت هوای ۶۱۱ در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفت

اردیبهشت آنلاین ـ «دهلی نو» با شاخص کیفیت هوای ۶۱۱ در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفت و شدت آلودگی، مقامات محلی هند را وادار به تعطیلی مدارس کرد.

به گزارش ایسنا، دود حاصل از «کلش‌سوزی» (آتش زدن عمدی کلش یا کاهی که پس از برداشت غلات برجای می‌ماند) توسط کشاورزان در ترکیب با آلودگی ناشی از اگزوز وسایل نقلیه و گازهای گلخانه‌ای حاصل از کارخانه‌ها هر زمستان، پایتخت هند را در مه‌دودی غلیظ و مرگبار فرو می‌برد.

مردم دهلی امروز شاهد تشکیل لایه ضخیمی از مه سمی ناشی از آلودگی هوا بر فراز آسمان این شهر بودند و مقامات از تعطیلی مدارس در سرتاسر پایتخت خبر دادند.

کارشناسان می‌گویند: دود خاکستریِ مضر این کلانشهر را فراگرفته، شاخص کیفیت هوای آن (AQI) به سطح «شدید» رسیده و زندگی ۳۰ میلیون سکنه آن به خطر افتاده است.

بنابر اعلام شرکت سنجش و رتبه‌بندی کیفیت شهرها (IQAir)، در روز جمعه سطح خطرناک ترین ذرات PM۲.۵ – آنقدر ریز که می‌توانند وارد جریان خون شوند – در دهلی تقریبا ۳۵ برابرِ میزان روزانه توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) بوده است.

همچنین بنابر گزارش «سواث چاینا مورنینگ پست»، بر اساس استانداردهای بین‌المللی شاخص کیفیت هوا بین صفر تا ۵۰ به عنوان هوای مطلوب در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید