بررسی اصلاحات طرح بانک مرکزی در مجمع

جلسه کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع به ریاست محسن رضایی تشکیل شد

جلسه کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع به ریاست محسن رضایی تشکیل شد و به بررسی اصلاحات پیشنهادی در طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پایان داد.

به گزارش صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر اساس تصویب مجمع، برخی بند‌ها یا عباراتی از موادی از این طرح تغییر کرده است که تغییر عبارتی برخی دیگر از مواد را الزام آور کرده است. کمیسیون اقتصادی مجمع در این جلسه مواد ۹ و ۴۳ و ۴۶ و ۲۳ و ۶۷ این طرح که مستلزم اصلاح و تغییر بود را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

در این جلسه که با حضور اعضای کمیسیون، سخنگوی شورای نگهبان، رئیس کل و معاونان بانک مرکزی، نمایندگان کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، و برخی کارشناسان و نیز کمیته‌های تخصصی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، درباره موادی از طرح بانک مرکزی که درنتیجه مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام مستلزم اصلاح می‌باشند، تبادل نظر صورت گرفت و اصلاحات لازم انجام شد.

لازم به ذکر است که پنج ماده از طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران – شامل:
بررسی اصلاحات طرح بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجمع
تبصره (۲) ماده (۴) در خصوص سهام بانک مرکزی در شرکت‌های تابعه، تعیین اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل و کلیه اختیارات مدیریتی شرکت‌های مذبور توسط بانک مرکزی و مکلف شدن بانک مرکزی به جبران زیان ناشی از اجرای این حکم نسبت به سهامداران.
بند «الف» ماده (۷) در خصوص ترکیب اعضای هیئت عالی بانک مرکزی.
ماده (۱۸) در خصوص شورای فقهی بانک مرکزی و ترکیب اعضای آن.
ماده (۲۲) در خصوص تشکیل هیئت بدوی و تجدید نظر به منظور رسیدگی به تخلفات “اشخاص تحت نظارت” از تصمیمات بانک مرکزی و نیز رسیدگی به اعتراضات موسسات اعتباری
و ماده (۶۶) که بر ضرورت ذکر شناسه تخصصی در صورت بروز هرگونه تغییر یا اصلاح ضمنی در این قانون تاکید دارد، به عنوان موارد اصراری مجلس شورای اسلامی جهت «تشخیص مصلحت» به مجمع ارجاع داده شده بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسات متعدد، پنج مورد فوق را بررسی و مصوبات مجمع نهایی شده است.
یادآور می‌شود، مصوبات امروزکمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری، در جلسه آتی مجمع بررسی و در مورد آن‌ها اتخاذ تصمیم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید