اسکناس

تمدید اعطای وام ودیعه مسکن

اردیبهشت آنلاین ـ رئیس گروه اعتبارات بانک‌های تخصصی بانک مرکزی تاکید کرد: بخشنامه تمدید مهلت زمانی پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به همه بانک‌های عامل ابلاغ شده است و بانک‌ها مکلفند تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کنند.

به گزارش ایرنا، اوایل مهر امسال بانک مرکزی اعلام کرد به‌منظور حمایت از مستاجرها و در راستای اجرای مصوبه سوم خرداد ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن تا پایان سال ۱۴۰۲ تداوم می‌یابد.

این در حالی است که بسیاری افراد در تماس با خبرگزاری ایرنا از توقف اعطای وام ودیعه مسکن توسط بانک‌ها گلایه داشتند و خواهان بررسی موضوع بودند. در این زمینه با «محسن شعبانلو» رئیس گروه اعتبارات بانک های تخصصی بانک مرکزی گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌آید.

وی گفت: تسهیلات ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجرها است و متقاضی دریافت وام باید به سامانه ثبت نام ودیعه مسکن به نشانی https://saman.mrud.ir مراجعه کنند و این سامانه توسط وزارت راه و شهرسازی طراحی شده و بانک مرکزی هیچ نقشی در این زمینه نداشته است.

شعبانلو ادامه‌داد: متقاضیان وام ودیعه مسکن از طریق سامانه ذکر شده به بانک‌ها معرفی می‌شوند و بانک عامل طبق ظرفیت ماهانه تعیین شده تسهیلات مربوطه را پرداخت می‌کند.

رئیس گروه اعتبارات بانک‌های تخصصی بانک مرکزی اظهار داشت: مهلت قانونی پرداخت وام مسکن تا پایان شهریور امسال بود، اما با توجه به تاکید رییس جمهوری تمدید مهلت پرداخت تسهیلات مربوطه را به کمیسیون اعتباری بانک مرکزی ارجاع دادیم و پس از آن مهلت پرداخت تا پایان سال ۱۴۰۲ تمدید شد.

وی اضافه‌کرد: با تمدید مهلت زمانی اعطای تسهیلات، ابلاغیه‌ای را به ۲۱ بانک عامل در یکم مهرماه ارسال کردیم. بر اساس ابلاغیه جدید سقف اعطای تسهیلات ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان است و بانک‌های عامل مکلفند تا همه سهمیه وام را پرداخت کنند و چنانچه منابع بانک اتمام یافت مبلغ سهمیه افزایش می‌یابد.

شعبانلو گفت: در سامانه‌ای که به عنوان ثبت نام وام ودیعه مسکن معرفی شده، دست‌کم ۶ تا هفت بانک معرفی می‌شود تا متقاضی برحسب شرایط یکی از بانک‌ها را انتخاب کند.

وی درباره عدم پرداخت وام ودیعه مسکن از سوی برخی بانک‌ها، توضیح‌داد: تسهیلات ودیعه یکی از سرفصل‌های تسهیلاتی بانک مرکزی است و بانک‌های عامل عملکرد خوبی در این زمینه داشته‌اند، زیرا بازپرداخت این وام کوتاه است.

رئیس گروه اعتبارات بانک‌های تخصصی بانک مرکزی افزود: پس از تمدید دوباره اعطای وام ودیعه در نیمه دوم سال، بانک‌های ملی و پاسارگاد بخشنامه را با تاخیر به شعب خود ارسال کردند و ممکن است این موضوع موجب اعتراض برخی از متقاضیان باشد.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده این مشکل برطرف شده و بخشنامه تمدید مهلت زمانی پرداخت وام ودیعه به همه شعب بانک‌های عامل ابلاغ شده است و چنانچه تخلفی رخ داد آن را به بانک مرکزی اعلام کنید.

شعبانلو تصریح‌کرد: مبلغ وام ودیعه مسکن در دور جدید تغییری نداشته است و سقف این تسهیلات در تهران ۲۰۰، مراکز استان ها ۱۵۰ و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان است.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در مهرماه امسال به‌منظور حمایت از مستاجران و در راستای اجرای مصوبه سوم خردادماه ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن در قالب سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار ۴۰ هزار میلیارد تومان و سهمیه‌های ابلاغی به بانک‌های عامل تا پایان سال ۱۴۰۲ تداوم می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید