از فردا انجام می شود

عرضه گسترده دلار و درهم برای کاهش نرخ ارز

التهابات بازار ارز به دلیل فضاسازی دلالان و سوداگرانی بود که همیشه منتظر رخدادهایی برای ملتهب کردن بازار هستند

اردیبهشت آنلاین ـ شنیده‌ها حاکی از این است که بازارساز برای کنترل بازار ارز و جمع‌آوری نقدینگی ریال در نرخ‌های فعلی، عرضه ارز را به صورت سنگین انجام خواهد داد.

به گزارش اردیبهشت آنلاین به نقل از ایرنا، بازار آرام و با ثبات ارز که در چند ماه گذاشته با اقدامات بانک مرکزی نه تنها شاهد هیجان و تلاطم نبود، بلکه در مقاطعی شاهد ریزش قیمت دلار در آن بودیم، از ابتدای هفته جاری دوباره متلاطم شد.

التهابات بازار ارز به دلیل فضاسازی دلالان و سوداگرانی بود که همیشه منتظر رخدادهایی برای ملتهب کردن بازار هستند تا از این شرایط بیشترین نفع را ببرند. این بار تنش میان مجاهدین جنبش حماس و نیروهای اشغالگر قدس در فلسطین اشغالی بهانه را به دست این دلالان داد تا به اصطلاح جیب افرادی که آگاهی از وضعیت بازار ارز ندارند را خالی کنند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و صاحنظران بازار ارز معتقدند نوسانات و افزایش اخیر نرخ ارز مقطعی و نتیجه کار سوداگران و رسانه‌های نیابتی آنهاست تا با جوسازی هیجانی قیمت‌ها را تغییر دهند؛ هر چند با فروکش شدن فضای روانی، قیمت ارز روند نزولی در پیش گرفته است.

در این بین، شنیده‌ها حاکی از احتمال حضور بازارساز به منظور عرضه سنگین ارز در بازار و جمع آوری نقدینگی ریال در نرخ‌های فعلی بازار است. افزایش فروش و عرضه ارز با توجه به شوک افزایشی نرخ در روزهای اخیر، مخاطره ریزش نرخ را بالا می‌برد.

به نظر می‌رسد کاهش نرخ در روز جاری هم تحت تاثیر واکنش بازار به این خبر و افزایش فروش در بازار بوده است، به گونه‌ای که قیمت دلار که در کانال‌های تلگرامی تا ۵۳ و ۵۴ هزار تومان رسیده بود در لحظه مخابره این گزارش در کانال ۵۲ هزار تومان تعیین نرخ شده است.

همچنین نشانه‌هایی از مداخله درهم از طریق یکی از بانک‌های عامل وجود دارد و این موجب شده قیمت سکه نیز بیش از ۲ میلیون تومان کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید