عرفان شاکری
رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات در گفتگو با اردیبهشت آنلاین تشریح کرد:

آثار اقتصادی سفر قالیباف به امارات

عرفان شاکری: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور امارات در توسعه مناسبات دو جانبه تاثیر خواهد بود

تصویر روز ـ (حمید طلیمی) ایران و امارات متحده عربی مناسبات دیرینه و عمیقی در حوزه های مختلف با یکدیگر دارند. بررسی مناسبت دو کشور طی سال های گذشته نشان می دهد روابط تهران و ابوظبی همواره دارای فراز و نشیب‌هایی بوده اما به دلیل سوابق تاریخی و همچنین وابستگی متقابل ایران و امارات در حوزه اقتصادی ، مناسبات دو کشور هیچ گاه به سمت قطع روابط پیش نرفته است.

با توجه به حجم روابط تجاری ایران و امارات ، دو کشور در بُعد اقتصادی همکاری مطلوب و نزدیکی داشته‌اند اما در بُعد سیاسی ، روابط طرفین بعضا با فراز و نشیب هایی روبرو بوده است.

پس از اعمال تحریم های ظالمانه امریکا علیه کشورمان ، دو کشور در روابط و داد و ستد‌های خود به ناچار احتیاط بیشتری را مد نظر قرار داده اند. با این وجود تلاش برای حفظ و بهبود روابط دو جانبه و اهمیتی که دو کشور برای گسترش مناسبات داشته اند، موجب شد تا ایران و امارات در این زمینه رویکرد متعادلی را در پیش گیرند.

در حال حاضر تعداد سرمایه گذاران ایرانی و ایرانیان مقیم امارات متحده عربی بیش از ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه ایرانیان مقیم امارات در بخش های مختلفی این کشور سرمایه گذاری های قابل توجهی کرده و جایگاه مناسبی نیز در اقتصاد این کشور دارند.

با توجه به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در خصوص توسعه همه جانبه مناسبات با کشورهای منطقه، تاکنون اقدامات قابل توجهی از سوی مسئولان در این خصوص صورت گرفته است. در این زمینه می توان به سفر امروز دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به امارات اشاره کرد.

دکتر قالیباف پیش از سفر به این کشور اظهارداشت: مصمم و معتقد هستیم توسعه روابط به ویژه در حوزه اقتصادی و سیاسی در بستری با امنیت پایدار و همراه با صلح می‌تواند، مراودات را گسترش دهد.

به گفته وی این سفر نقطه عطفی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی خواهد بود و امیدواریم آثار آن را با توجه به اینکه هر دو کشور به تازگی نیز به عضویت گروه بریکس درآمده‌اند، در روابط میان کشورها ببینیم.

آثار اقتصادی سفر رئیس مجلس به امارات

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در گفتگوی اختصاصی با اردیبهشت آنلاین اعلام کرد: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور امارات می تواند در ایجاد فضای اقتصادی مثبت و همچنین توسعه مناسبات دو جانبه تاثیر گذار باشد.

عرفان شاکری می گوید: حضور گروه دوستی پارلمانی دو کشور و هیات اقتصادی همراه ، امکان فراهم سازی بیشتر فرصت های اقتصادی را ایجاد می کند.

وی معتقد است: پیگیری توافق نامه های قبلی ، امکان سنجی فرصت های جدید متناسب با فضای روز با نگاه به ظرفیت های اقتصادی دو کشور و برنامه های پیش رو نیز بسیار سازنده خواهد بود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات تاکید کرد: ایجاد سرمایه گذاری های مشترک در زمینه راه و ترانزیت ، اقتصاد دیجیتال ، کشت و تولید محصولات کشاورزی و غذایی ، ساختمان سازی و انبوه سازی ، بهره گیری از تکنولوژی های نوین و بومی دو کشور سرعت افزایش تبادلات مالی بین دو کشور را افزایش می دهد.

شایان ذکر است با توجه به دیدارهای صورت گرفته توسط مسئولان دو کشور به ویژه سفر امروز رئیس مجلس شورای به امارات ، پیش بینی می شود خروجی ملاقات مسئولان دو کشور رفع برخی موانع و همچنین تسریع در گسترش مناسبات دوجانبه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید