پریگوژن
رویترز:

موشک روسی هواپیمای پریگوژین را سرنگون کرد

رویترز: موشک زمین به هوا با منشأ روسیه هواپیمای حامل نظامیان واگنر را سرنگون کرده است

اردیبهشت آنلاین ـ مسئولان آمریکایی مدعی شدند که موشک زمین به هوا با منشأ روسیه هواپیمای حامل نظامیان واگنر را سرنگون کرده است.
به گزارش گروه بین الملل اردیبهشت آنلاین به نقل از تسنیم ، خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان آمریکایی مدعی شد که موشک زمین به هوا با منشأ روسیه هواپیمای حامل نظامیان واگنر را سرنگون کرده است.

این ادعا در حالی مطرح است که روسیه تاکنون درباره مرگ یوگنی پریگوژین و چند تن از فرماندهان شرکت خصوصی نظامی واگنر این کشور واکنشی نشان نداده است و برخی احتمال می‌دهند بمب گذاری عامل سقوط هواپیمای سرکرده های واگنر در نزدیکی مسکو بوده است.

شب گذشته رسانه های روسیه از سقوط هواپیمای حامل پریگوژین و همراهان او در نزدیکی پایتخت این کشور خبر دادند که بعد از گذشت ساعاتی کشته شدن فرماندهان واگنر تأیید شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با ابراز تعجب از شنیدن این خبر، فرضیه دست داشتن پوتین در پشت صحنه مرگ رهبر گروه واگنر را رد نکرد و گفت که همتای روس خود از هرآنچه در روسیه اتفاق می‌افتد، اطلاع دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین طی اظهاراتی در واکنش به کشته شدن پریگوژین که این هفته از حضور نیروهای خود در مالی خبر داده بود، گفت که کی‌یف هیچ نقشی در سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی «واگنر» نداشته است.

زلنسکی تلویحا پوتین را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد و گفت: «همه می‌دانند چه کسی با آن (مرگ پریگوژین) ارتباط دارد».

«میخائیل پودولیاک»، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین در خصوص مرگ فرمانده واگنرها نیز با تکرار این اتهام گفته است: «حذف نمایشی [یوگنی] پریگوژین نشان داد که ولادیمیر پوتین هیچ‌کس را نمی‌بخشد».

نیروهای مزدور واگنر جزو نیروهای زبده در جنگ شهری و نبردهای اخیر در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا هستند و اخیرا در جنگ روسیه علیه اوکراین موفقیت‌هایی را از خود نشان دادند.

با این حال اختلاف فرماندهان آن‌ها با وزیر دفاع روسیه و سایر فرماندهان روس دو ماه پیش منجر به تمرد و شورش علیه مسکو شد و این نیروها با ترک جبهه و حمله مقر نیروهای مسح روسیه در روستوف و غیره با چند صد کیلومتری شهر مسکو پیشروی کردند و با وساطت رئیس جمهور بلاروس مبنی بر خروج امن و استقرار در خاک این کشور، این غائله تمام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید