اربعین

جزئیات بیمه زائران اربعین

امسال سه بسته بیمه‌ای ۳۵، ۴۵ و ۵۵ هزار تومانی با پوشش‌های متفاوت، پیش‌بینی شده است

اردیبهشت آنلاین ـ طبق اعلام رئیس کمیته اربعین صنعت بیمه، امسال سه بسته بیمه‌ای ۳۵، ۴۵ و ۵۵ هزار تومانی با پوشش‌های متفاوت، پیش‌بینی شده است.

به گزارش تسنیم، علی ترکاشوند رئیس کمیته اربعین صنعت بیمه در تشریح اقدامات انجام شده برای بیمه زائران اربعین در سال جاری، گفت: امسال تقاضا برای بسته‌های مختلف و بیمه تکمیلی در اربعین وجود داشت، بر این اساس سه بسته بیمه‌ای پیشنهاد شد و مبلغ نهایی متقابل با نرخ حق دیه است. زائرینی که در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند می توانند خدماتی دریافتی را مشاهده کنند.

رئیس کمیته اربعین گفت: پوشش بیمه زائرین اربعین سال قبل افراد را از 50 کیلومتر قبل از مرز پوشش می‌داد که امسال به 100 کیلومتر قبل از مرز رسیده است همچنین امسال بیمه مواکب و مسئولیت ایجاد شده و بیمه شخص ثالث تخفیف خواهد داشت.

ترکاشوند با تاکید براینکه اگر زائران بیمه نداشته باشند برای ورود به بیمارستان‌های خصوصی عراق باید 100 دلار به عنوان ورودی پرداخت کنند، تصریح کرد: در پایانه‌ها نیز امکان فروش بیمه وجود دارد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه با راهور عنوان کرد: در این جلسه موضوع اصلاح نقاط حادثه‌خیز و اسکان برای زائرین مورد بررسی قرار گرفت همچنین صنعت بیمه وکالت زائرینی که با خودروهای عراقی در خاک عراق دچار حادثه می‌شوند را بر عهده می‌گیرد.

وی در خصوص بیمه‌گر امسال اربعین و اقدامات صورت گرفته کفت: خوشبختانه بیمه میهن با بهره‌گیری از نیروهای جوان و متخصص و راه‌اندازی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات تاکنون خیلی خوب پیش آمده و امیدواریم خدماتی شایسته زائرین اربعین را به آنها ارائه دهیم.

همچنین در این نشست شیخ‌الاسلامی، مدیرعامل شرکت بیمه میهن با تاکید بر اینکه سازمان‌های زیادی داخل ایران و عراق سرویس به زائران می‌دهند، عنوان کرد: جلسات هماهنگی سازمان‌ها برگزار شده است. دو سامانه برای اربعین راه‌اندازی شده است؛ یکی برای بیمه شده‌ها که همه اطلاعات از طریق این سامانه اطلاع رسانی می‌شود و یک سامانه مجزا برای سرویس دهنده‌ها برای بیمه شده‌ها.

وی با اشاره به جلسه با سفیر ایران در عراق و انجام هماهنگی‌های لازم، اظهار کرد: ستاد مرکزی اربعین در کربلا و ستاد معین در نجف و کاظمین پیش بینی شده است. همچنین استقرار افراد دو زبانه فارسی -عربی در مراکز درمانی پیش بینی شده است که مشخصات آن‌ها در سامانه‌های مذکور پیش‌بینی شده است. البته ترجیح این است که افراد برای درمان بیماری‌های خاص به ایران منتقل شوند زیرا هزینه‌های درمان در عراق به صرفه نیست.

وی در مورد پرداخت هزینه‌های درمانی توضیح داد: با توجه به محدودیت‌های شبکه بانکی عراق پرداخت هزینه درمانی باید فیزیکی باشد و برای این موضوع انتقال ارز انجام و زیرساخت‌های مالی آماده شده است.

او با بیان اینکه حدود 20 آمبولانس در مرزهای کشور در کنار مجموعه هلال احمر پیش‌بینی شده است، گفت: علاوه بر تفاهم‌نامه‌هایی که برای حمل جسد امضا شده، پنج دستگاه چهار تخته برای حمل جسد در مرز مهران مستقر شده است. همچنین بیمارستان‌های استان‌های مرزی در اختیار قرار گرفته که اگر حجم اجساد زیاد شد دچار مشکل نشوند و در سردخانه‌ها مستقر شوند. البته در حالت عادی احتمالا تعداد اجساد بین 20 تا 30 نفر باشند اما باید آماده بحران بود.

نحوه پرداخت غرامت فوت افراد در کربلا

وی در مورد غرامت فوت افراد نیز توضیح داد: بخشی از پرداختی داخل خاک ایران انجام می‌شود. همچنین طبق توافق‌نامه زمینی در کربلا و نجف پیش‌بینی شده است که اگر فوت کردند، در صورت رضایت خانواده امکان دفن این افراد در زمین‌های مذکور وجود دارد.

شیخ‌الاسلامی در ادامه در مورد نحوه پرداخت خسارت توضیح داد: زائرینی که دچار مشکل می‌شوند یا به هلال احمر مراجعه می‌کنند که هلال احمر این افراد را به مراکز درمانی منتقل خواهد کرد. در این شرایط کارشناس بیمه اعزام و بعد از بررسی مدارک هزینه نقدی پرداخت می‌شود. افرادی که در جاده‌ها دچار مشکل می‌شوند نیز همین سیکل را طی خواهند کرد. افرادی که فوت می‌کنند نیز بعد از انتقال به خاک ایران، به شرط تکمیل مدارک، خسارت تا 72 ساعت به حساب ذینفعان واریز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید