تعرفه وادرات خودروهای کارکرده بسیار بالا است

آئین‌نامه واردات خودروهای نو در قانون ساماندهی صنعت خودرو به گونه‌ای نوشته شد که به نفع مردم نبود

اردیبهشت آنلاین ـ نماینده مردم مرودشت در مجلس گفت: آئین‌نامه واردات خودروهای نو در قانون ساماندهی صنعت خودرو به گونه‌ای نوشته شد که به نفع مردم نبود به این معنا که متاسفانه وزارت صمت با مدیرت آقای فاطمی امین به نحوی این آئین‌نامه را تدوین کرد که عملا تا امروز و با وجود گذشت چند ماه هنوز خودرو چندانی وارد کشور نشده است.

جلال رشیدی کوچی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درباره آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده، گفت: این وضعیت این نکته را گوش زد می‌کند که در واردات خودروهای کارکرده باید دقت نظر خاصی داشته باشیم، البته نگارش این آئین‌نامه در اختیار مجلس نیست و دولت و وزارت صمت باید این آئین‌نامه را تدوین کنند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌هایی که در آئین‌نامه‌های خودروهای نو آمده بود، نباید در آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده درج شود، افزود: تعرفه واردات خودروهای کارکرده باید براساس قیمت خودروها تعیین شود نه حجم موتور به این معنا که اگر فردی به دنبال خرید خودروی 100 هزار دلاری است، 100 درصد و فردی که به دنبال خرید خودروی 10 هزار دلاری است 10 درصد تعرفه پرداخت کند تا افرادی که توان خرید کمتری دارند، نیز بتوانند خودروی خوب سوار شوند که متاسفانه اکنون دولت با افزایشی که در سود بازرگانی ایجاد کرد، موجب شد که قیمت خودروی 15 هزار دلاری حداقل دو برابر شده و به یک میلیارد یا یک میلیارد و 200 میلیون تومان برسد و عملا این نوع واردات در بازار نقش چندانی نداشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه نگاه ما این است که در این آئین نامه سود بازرگانی کاهش پیدا کند، گفت: لازم نیست دولت برای واردات خودروهای کارکرده ارز اختصاص دهد، زیرا دولت بیان می‌کند که ارز برای واردات داده می‌شود تا به مردم خدمت شود. اگر می‌خواهد به مردم خدمتی کند، تعرفه واردات را کم کند تعرفه‌های فعلی بسیار بالا است.

رشیدی کوچی درباره ارز موردنیاز برای واردات خودروهای کارکرده، بیان کرد: بسیاری از ایرانیان خارج از کشور شرکت‌های معتبر و بزرگی دارند از آنجاکه بازار خودرو کشورمان برایشان پرسود است حاضرند دلار خود را به خودرو تبدیل کرده و در اختیار مردم قرار دهند، یا می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دولتی که خارج از کشور ارز دارند استفاده کرد همچنین ارزهای در اختیار مردم نیز ظرفیت مناسبی است.

وی با بیان اینکه از گذشته و تجربه واردات خودروهای نو درس بگیریم، تصریح کرد: دولت باید در آئین نامه واردات خودروهای کارکرده تلاش کند، ارزهای در اختیار مردم را وارد چرخه واردات و صادرات و تولید کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید