مرکز معاینه فنی خودرو

مراجعه ۱۲ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی

مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده است

اردیبهشت آنلاین ـ مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور از مراجعه بیش از ۱۲ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و افزود: مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده است.

عبداله متولی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند مراجعات شهروندان به مراکز معاینه فنی در طول یک سال گذشته گفت: ۱۲ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۷۷۷ خودرو به مراکز معاینه فنی در طول یک سال گذشته مراجعه کرده اند که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۱۱ درصدی را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: ۲۱ درصد از خودروهای پذیرش شده در مراکز معاینه فنی طی سال گذشته به دلایل مختلف نتوانستند گواهی معاینه فنی دریافت کنند که در این بین ۵۲ درصد از مردودی‌ها مربوط به آزمون آلایندگی و ۴۸ درصد نیز مربوط به تست‌های ایمنی خودرو بود.

وی درباره سهم استان‌ها از مراجعات خودروهای سبک به مراکز معاینه فنی ادامه داد: بیشترین مراجعه به مراکز معاینه فنی خودروهای سبک به ترتیب در استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان صورت گرفته و کمترین مراجعه نیز متعلق به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و ایلام بوده است. تا پایان سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶۷۹ مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در سراسر کشور در حال فعالیت بوده که این تعداد در مقایسه با سال ۱۴۰۰ از نظر تعداد نشان‌دهنده رشد ۱۶ مرکز و در مجموع ۲۶ خط معاینه فنی است.

مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور تاکید کرد: بی‌تردید افزایش تعداد مراکز معاینه فنی معتبر در کشور به صورت مستقیم در افزایش تعداد مراجعات خودروها به این مراکز و در نتیجه افزایش آمار تردد خودروهای ایمن و کم‌آلاینده در کشور اثرگذار خواهد بود؛ البته آمار مراجعه به مراکز معاینه فنی در صورت اجرای کامل قانون هوای پاک و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه در خصوص نحوه انجام معاینه فنی و صدور گواهی، می‌تواند افزایش بسیار بیشتری داشته باشد. جدیت در اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی قطعا به کاهش آلودگی هوا، ارتقای ایمنی خودروها و ایمنی ترددها و کاهش آمار تصادفات منجر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید