۸۰ هزار زوج تهرانی در صف دریافت وام ازدواج

معاون وزیر و دبیر شورای عالی جوانان از شرایط پرداخت تسهیلات ازدواج توسط برخی بانک‌ها انتقاد کرد.

تصویر روز ـ معاون وزیر و دبیر شورای عالی جوانان ضمن انتقاد از شرایط پرداخت تسهیلات ازدواج توسط برخی بانک‌ها گفت: سال گذشته از بیش از ۲۰۰ هزار زوج در پایتخت، ۸۰ هزار چشم انتظار وام ازدواج در تهران بودند.

به گزارش ایرنا، وحید یامین‌پور در مراسم تجلیل از برگزیدگان جایزه استانی جمعیت افزود: دستور حمایت از ازدواج جوانان، مصوبه شورای عالی جوانان است که ریاست آن‌ را شخص رئیس‌جمهور بر عهده دارد و قوانین و دستورها با امضای وی ابلاغ می‌شود.

وی دلیل اجرا نشدن دستورها را عدم نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های عامل و نیز توزیع نامعقول منابع در بانک‌ها اعلام کرد و گفت: بانک مرکزی موفق به توزیع معقول نشده است و برای مثال در یک شهر کوچک بانکی که باید به ۱۰۰ نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کند فقط می‌تواند به ۱۰ نفر پرداخت کند و ۹۰ نفر باقی‌مانده در بلاتکلیفی به سر می‌برند و زمان دقیقی برای پرداخت به آن‌ها اعلام نمی‌شود.

دبیر شورای عالی جوانان تاکید کرد: اگر شعبه‌ای برای مثال در پرداخت تسهیلات ازدواج سه ماه تاخیر خواهد داشت چرا فرد متقاضی نباید به شعبه با بانکی که این فرایند را در یک ماه انجام می‌دهد مراجعه کند.

پرداخت ۱۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج در سال ۱۴۰۱

وی با بیان اینکه بانک‌ها ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و نزدیک به ۱۲۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ برای وام ازدواج پرداخت کردند، گفت: این رقم به این معنا است که در سال گذشته و در مقایسه با سال قبل خود یعنی ۱۴۰۰ مجموع پرداختی وام ازدواج به متقاضیان ۵۵ درصد رشد داشته است اما پرداخت وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ و در قیاس با ۱۴۰۰ با چهار درصد کاهش در دریافت کنندگان وام مواجه بوده است.

به گفته یامین پور، در سال ۱۴۰۰ متوسط دریافت‌کنندگان وام ۸۷ درصد بوده است اما در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۸۳ درصد رسید.

وی با اشاره به عدم رضایت وام گیرندگان از بانک ها نیز گفت: بانک‌ ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند و باید آن را اجرا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید