قیمت مسکن

میزان مالیات خانه های خالی اعلام شد

دستیار وزیر راه با اشاره از تشدید نظارت بر عملکرد بنگاه‌های املاک خبر داد

اردیبهشت آنلاین ـ دستیار وزیر راه با اشاره به تشدید نظارت بر عملکرد بنگاه‌های املاک از الزام مالکان برای ثبت اطلاعات واحدهای مسکونی اجاره‌ای در سامانه املاک و اسکان خبر داد.

به گزارش اردیبهشت آنلاین به نقل از تسنیم، روح‌الله اکبری با اشاره به تأکید بر ساماندهی بنگاه‌های معاملات مسکن فاقد مجوز و ضرورت اخذ مجوز این بنگاه‌ها در جلسه شورای مسکن استان تهران، اظهار کرد:‌ با تشکیل کمپین بنگاه امین و منصف تصمیم بر این است با معرفی آنها کارکردشان برای دیگران به‌عنوان الگو شناخته شود.

وی افزود: در خصوص بنگاه‌های معاملات ملکی که تخلفاتی نظیر ثبت نکردن کد رهگیری و اخذ تعرفه بالاتر را در سابقه دارند در طرح ساماندهی و تشدید نظارت ملزم به رعایت قوانین خواهند شد.

وی یادآور شد: در شهرهایی همچون پرند و پردیس و مناطق شهری تهران، ساختمان‌هایی خالی هستند که مشمول ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم هستند، در این واحدها یا باید سکونت انجام شود یا اینکه به اجاره دربیاید، در غیر این‌صورت مشمول مالیات بر خانه‌های خالی هستند.

الزام ثبت اطلاعات واحدهای مسکونی

دستیار وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که مالکانی که واحدهای مسکونی خود را اجاره می‌دهند باید حتماً اطلاعات را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند، تصریح کرد: مواد و تکالیف قانونی و مجازات‌های مرتبط با حضور دستگاه‌های خدمات‌رسان، ادارات‌کل وزارتخانه‌های مرتبط، امور مالیاتی شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و اتاق اصناف و اتحادیه صنف مرور شد و هماهنگی لازم بین این دستگاه‌ها برای نظارت میدانی در جلسه شورای مسکن استان تهران انجام شد.

میزان مالیات خانه های خالی

اکبری بیان کرد: براساس قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات سال اول ماهانه 6 برابر مالیات اجاره، مالیات سال دوم ماهانه 12 برابر مالیات اجاره و مالیات سال سوم ماهانه 18 برابر مالیات اجاره است، همچنین ضرایب مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقـی که دارای بیش از 5 خانه خالی در هر سال باشند نسبت به کل واحدها 2 برابر اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ یک اقامتگاه اصلی و یک اقامتگاه فرعی در شهر دیگر مشروط به ثبت در سامانه املاک و اسکان (https://amlak.mrud.ir) مشمول معافیت مالیات بر خانه‌های خالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید