سیب زمینی و پیاز

«مافیای پیاز» بازار را بهم ریخت

مافیای میدان‌های تره‌بار خصوصا در تهران در حال ذخیره پیاز و توزیع قطره چکانی آن در بازار است. باید شهرداری به این موضوع ورود و آن را ساماندهی کند.

اردیبهشت آنلاین: سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مافیای میدان‌های تره‌بار خصوصا در تهران در حال ذخیره پیاز و توزیع قطره چکانی آن در بازار است. باید شهرداری به این موضوع ورود و آن را ساماندهی کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت ، ذبیح الله اعظمی ساردوئی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش قیمت پیاز، گفت:در سال جاری طرح استمرار کشت پیاز از شهریورماه آغاز و برداشت این محصول از آبان ماه در جنوب کرمان شروع شد، اکنون نیز از این منطقه بیش از ۳۰۰ کامیون حامل پیاز روزانه به تهران و سایر استان‌ها ارسال می‌شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه محصول ذخیره شده در انبار‌های استان‌های اصفهان، آذربایجان و اردبیل در حال توزیع در بازار است، ادامه داد: هرچند که وزارت جهاد کشاورزی تعرفه غیر معقولی را برای صادرات پیاز اعمال کرده بود، اما تا حدودی از صادرات این محصول جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی تعرفه صادرات پیاز را به ۵۰ درصد کاهش داد، اما کماکان بخشی از پیاز تولیدی به جای توزیع در بازار‌های داخلی در کنار صادرات قانونی به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود، عنوان کرد: مافیای میدان‌های تره بار خصوصا در تهران در حال ذخیره پیاز و توزیع آن به صورت قطره چکانی در بازار می‌باشد، لازم است تا شهرداری به این موضوع ورود و آن را ساماندهی کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به گرم شدن هوا در جنوب استان کرمان و شرق استان هرمزگان از بهمن ماه به میزانی پیاز وارد بازار می‌شود که نگرانی‌ها را برای مصرف کنندگان از بین می‌برد و قیمت‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: با توجه به شروع برداشت و توزیع پیاز جنوب استان کرمان در بازار طی ماه آینده نیازی به واردات این محصول نیست.

اعظمی عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی بازار محصولات کشاورزی خصوصا پیاز را رصد می‌کند و با توجه به شرایط میزان تعرفه صادراتی محصولات را افزایش و یا کاهش می‌دهد تا مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آسیبی نبینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید