آل اسحاق

کاهش صادرات به عراق را جبران می‌کنیم‌

آل اسحاق بیان داشت: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به عراق تا پایان سال به 10 میلیارد دلار برسد.

اردیبهشت آنلاین: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به عراق به 10 میلیارد دلار برسد، گفت: کاهش صادرات به عراق که در نیمه اول سال رخ داد را جبران خواهیم کرد.

یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با فارس درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق، اظهار داشت: گزارشات مربوط به صادرات گاز ایران به عراق هر سال در آمار صادرات توسط گمرک ذکر می‌شد اما در سال جاری این موضوع لحاظ نشد، بنابراین آمار تجارت خارجی ایران به عراق حاکی از آن بود که صادرات ما به عراق کاهش یافته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: اما از نیمه دوم سال، آمار صادرات گاز در آمار صادرات به عراق لحاظ شده است و بر این اساس در آمار صادراتی نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول شاهد رشد هستیم.

وی بیان داشت: البته کاهش میزان صادرات به عراق تا حدودی مربوط به برخی محدودیت‌های وارداتی کشور عراق و نیز برخی محدودیت‌های صادراتی ما به عراق و شرایط فصلی بوده است اما با رشد صادرات در نیمه دوم سال، کاهش صادرات ما به عراق در نیمه اول سال جبران خواهد شد.

آل اسحاق بیان داشت: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به عراق تا پایان سال به 10 میلیارد دلار برسد.

بنابراین گزارش، آل‌اسحاق پیش از این هم به فارس گفته بود: بازار عراق یک بازار استراتژیک است و امکان رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری ظرف چند سال آینده وجود دارد؛ عراق تا 10 سال آینده در حوزه های اقتصادی بزرگترین بازار برای فعالان اقتصادی در منطقه و بویژه ایران به شمار می رود، ‌عراق از نظر اقتصادی کشور ضعیفی نیست‌ و براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قصد دارد تا در‌ حوزه فروش نفت در سال جاری 120 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید