صندوق تامین خسارات بدنی

کاهش مانده مطالبات صندوق تامین خسارت های بدنی

اردیبهشت آنلاین: صندوق تامین خسارت های بدنی صورت مالی حسابرسی نشده خود که شامل فهرست بدهی شرکت های بیمه است در سامانه کدال منتشر کرد.

به گزارش اردیبهشت آنلاین به نقل از پایگاه خبری تصویر روز نگاهی به گزارش میاندوره‌ای منتهی به 31 شهریور 1401 صندوق تامین خسارت‌های بدنی نشان می دهد این نهاد عمومی غیردولتی که واسطی میان شرکت های بیمه و افراد زیان دیده ای حوادث رانندگی است که مقصرین حادثه فاقد بیمه نامه شخص ثالث بوده اند، در دوره جدید توانسته مطالبات 7 هزار و 532 میلیارد ریالی نیمه اول سال گذشته را به 4 هزار و 313 میلیارد ریال در 6 ماهه اول سالجاری تقلیل داده و کاهش 43 درصدی را محقق کند.

شاهکار بیمه ایران و دانا

با نگاهی کلی به وضعیت شرکت‌ها، نقش جدی در کاهش مانده مطالبات 43 درصدی صندوق تامین خسارت‌های بدنی را می‌توان به پای خوش حسابی دو بیمه ایران و دانا گذاشت. این دو شرکت بزرگ صنعت بیمه در حالی که 6 ماهه سال گذشته رقم قابل توجهی به صندوق بدهکار بوده اند اما در فاصله زمانی مورد نظر با تسویه حساب و درج عدد درخشان صفر موجب افزایش موجودی صندوق شده‌ و نقطه عطف این گزارش مالی را به نام خود زده‌اند. تغییر چهره یک هزارو 140 میلیارد ریال بدهی به صفر توسط بیمه ایران و یک هزار و 831 میلیارد ریال به هیچ از سوی بیمه دانا در شرایطی روی داده که این دو شرکت از محل صدور بیمه نامه‌های جدید ثالث و جرایم دیرکرد می توانستند بدهی قابل توجهی به صندوق داشته باشند ولیکن نسبت به پرداخت، متعهدانه اقدام کرده‌اند.

چوب خط پر تجارت‌نو

اگرچه بدهی شرکت بیمه جوان تجارت‌نو به صندوق تامین خسارت‌های بدنی تنها 2 درصد از کل را شامل می‌شود اما در میان دیگر هم قطاران بیمه‌ای خود روند مقایسه‌ای جالب و البته قابل توجهی دارد. بدهی “بنو”ی فرابورس با آنکه 6 ماهه اول سال گذشته تنها 4 میلیارد ریال ثبت شده در مدت مشابه سالجاری با 1721 درصد افزایش عدد 86 میلیارد ریال را نشان می‌دهد.ثبت چنین رقم بدهی برای شرکتی که درمسئولیت اجتماعی دستی بر آتش دارد معادلات تعامل با صندوق حمایتگر تامین خسارت را برهم می‌ریزد.

افزایشی های کاهشی

در بررسی گزارش مذکور، بیمه های پارسیان، البرز، رازی و کوثر اگر چه رقم بدهی‌شان به ترتیب با 12 درصد،10درصد،8 درصد و 6 درصد از کل مطالبات صندوق قابل توجه است ولیکن این شرکت‌ها توانسته اند نسبت به مدت مشابه مانده کمتری داشته باشند. به گزارش تصویر روز مقایسه دو بازه زمانی 6 ماهه اول سال گذشته و 6 ماهه اول سالجاری گواه این است که بیمه پارسیان با رساندن 905 میلیارد ریال بدهی به 508 میلیارد ریال کاهش 44 درصدی ، بیمه البرز با تقلیل 50 میلیارد ریال به 42 میلیارد ریال کاهش16 درصدی، رازی با تنزل 70 میلیارد ریال به 34 میلیارد ریال کاهش 51 درصدی و کوثر با کاستن 74 میلیارد ریال به 26 میلیارد ریال کاهش 65 درصدی را رقم زده‌اند.

7 بیمه گر در مدار نزولی

و اما بررسی عملکرد بیمه‌های معلم، دی، حکمت صبا، سرمد، سامان و کارآفرین روندی برخلاف رویه ” افزایشی‌های کاهشی” را نشان می دهد. بیمه‌های نام برده که یک تا 5 درصد از کل بدهی را به خود اختصاص داده‌اند در افزایش بدهی نسبت به مدت مشابه سال قبل مطلوب عمل کرده اند.به این شرح که بدهی 92 میلیارد ریالی بیمه معلم با 130 درصد افزایش به 210 میلیارد ریال، بدهی 45 میلیارد ریالی دی با 207 درصد افزایش به 137 میلیارد ریال ، بدهی 37 میلیارد ریالی حکمت صبا با 81 درصد افزایش به 67 میلیارد ریال ، بدهی 18 میلیارد ریالی سامان با 40 درصد افزایش به 25 میلیارد ریال و بدهی 17 میلیارد ریالی کارآفرین با 52 درصد افزایش به 25 میلیارد ریال جهش یافته است.از آنجا که وضعیت کلی برخی از این شرکت‌ها از جهات مختلف چندان مطلوب نیست نگرانی از تسویه مانده و تلنبار شدن آن وجود دارد.

صفرهای خاکستری

فصل عملکرد بیمه‌های نوین، آسماری و بیمه ایران‌معین در طیف رنگ سفید و خاکستری سیر می‌کند. از کاهش 86 درصدی بدهی تا افزایش 38 درصدی البته با طعم سهم صفر از کل.این شرکت ها که اثر چندانی در رقم مطالبات صندوق ندارند از صدور بیمه نامه ثالث یا بهره کمی برده‌اند و یا مانند بیمه اتکایی ایران معین که به دلیل تغییر مأموریت از صدور بیمه نامه های مستقیم به تخصصی اتکایی هیچ سهمی نداشته‌ است.

آخرین فصل؛ دوطیف

در سیاهه صندوق تامین خسارت بدنی بیمه های ملت، پاسارگاد و ما در کل 15 درصد از طلب این نهاد را البته در مواردی با رقم‌های به اصلاح درشت و خرد به خود اختصاص داده‌اند. به گزارش تصویر روز بیمه ملت با بدهی 240 میلیارد ریالی، بیمه پاسارگاد بدهی 120 میلیارد ریالی و بیمه ما بدهی 42 میلیارد ریالی در پازل‌های مختلفی از لیست ارائه شده خانه کرده‌اند و در کوچه دیگر بیمه میهن با 53 درصد کاهش مانده نسبت به 6 ماهه سال گذشته، بیمه تعاون با منفی 44 درصد، بیمه آرمان با منفی10 درصد و بیمه حافظ منفی 58 درصد پلاک کاهشی برعملکرد خود زده اند.

بدهی نجومی بیمه مرکزی

به استناد گزارش منتشر شده مورد اشاره در سامانه کدال، بیمه مرکزی با بیش از 852 میلیارد ریال بدهی در6 ماهه اول سال جاری در صدر بدهکاران به این صندوق قراردارد. این نهاد ناظر در حالی 20 درصد از سبد مانده مطالبات صندوق را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز افزایش 138 درصدی را رقم زده است. روند صعودی بدهی نهاد ناظر صنعت در شرایطی است که رییس کل فعلی آن روزگاری مدیریت صندوق تامین خسارت‌های بدنی را بر عهده داشته است.

هرچند صندوق تامین خسارت های بدنی از سال گذشته با پیگیری های وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدامات جدی و موثری را در راستای شفافیت بیشتر و همچنین تعامل با شرکت های بیمه در دستور کار قرار داده است، اما همچنان وضعیت بدهی شرکت های بیمه به این صندوق و مطالبات آن وضعیت بهینه ای ندارد و ضروری است با تلاش و جدیت نهاد ناظر و در افزایش همکاری شرکت ها و صندوق این موضوع پیگیری شود. به گزارش تصویر روز به نظر می رسد با توجه به رشد فناوری های نوین در شرکت های بیمه، یکی از راهکارهای قابل بررسی و اجرا موضوع تسهیم عوارض قانونی متعلق به صندوق در مرحله صدور بیمه نامه شخص ثالث به صورت برخط و مستقیم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید