سارژر آیفون

شارژر گوشی های آیفون تغییر می کند

مقررات جدید، کابل‌های رابط یو اس بی-سی (USB-C) دستگاه‌های اندرویدی را استاندارد اصلی در اتحادیه اروپا اعلام کرده و اپل را وادار می‌کند پورت شارژ برای آیفون و محصولات دیگرش را تغییر دهد.

اردیبهشت آنلاین: اپل ناچار خواهد بود شارژر گوشی‌های آیفون در اتحادیه اروپا را از پاییز سال ۲۰۲۴ برای رعایت مقررات جدیدی که استفاده از یک پورت شارژ واحد برای اکثر دستگاه‌های الکترونیکی را الزامی کرده است، تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، این اصلاحات سه‌شنبه هفته جاری با اکثریت آراء در پارلمان اروپا تصویب شد و نخستین مقررات در نوع خود است که در جهان اعلام می شود و می تواند نقش اتحادیه اروپا به عنوان تعیین کننده استاندارد جهانی در فناوری تلفن را تحکیم کند. این رای، توافقی که پیشتر میان موسسات اتحادیه اروپا انجام شده بود را تایید کرد.

مقررات جدید، کابل‌های رابط یو اس بی-سی (USB-C) دستگاه‌های اندرویدی را استاندارد اصلی در اتحادیه اروپا اعلام کرده و اپل را وادار می‌کند پورت شارژ برای آیفون و محصولات دیگرش را تغییر دهد.

این مقررات از سال ۲۰۲۶ برای لپ‌تاپ‌ها هم اعمال می شود و به تولیدکنندگان فرصت بیشتری برای عمل به این مقررات می دهد اما بسیاری از آنها پیش از این، استفاده از کابل شارژ یو اس بی-سی را آغاز کرده اند.

انتظار می‌رود اپل در میان فروشندگان بزرگ دستگاه‌های الکترونیکی، از این تغییرات بیشترین تاثیر را متحمل شود اما تحلیلگران می گویند اگر این تغییر، خریداران را تشویق کند دستگاه‌های جدید این شرکت را به جای مدل‌های بدون شارژ یو اس بی-سی خریداری کنند، می‌تواند مثبت باشد.

به گفته تحلیلگران، مقررات جدید شامل دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی، ایرباد و فناوری‌های دیگر هم می‌شود و از این رو، تغییرات مذکور محصولات سامسونگ، هواوی و سایر تولیدکنندگان دستگاه‌های الکترونیکی را هم دربرمی گیرد.

الکس آگیوس سالیبا، قانونگذار اتحادیه اروپا که این اصلاحات را در پارلمان اتحادیه اروپا پیش برد، اظهار کرد: تحت مقررات جدید، تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیگری که پس از پاییز سال ۲۰۲۴ فروخته می شوند، باید یک شارژر یکسان داشته باشند. شارژرهای قدیمی غیرقانونی نخواهند بود تا مصرف کنندگان بتوانند همچنان از دستگاه‌های قدیمی‌تر خود استفاده کنند.

با در نظر گرفتن بزرگی بازار اتحادیه اروپا، مقررات جدید ممکن است باعث تغییراتی در کشورهای دیگر شود. در مجموع ۱۳ نوع دستگاه الکترونیکی مشمول استاندارد شارژ واحد می شوند. پارلمان اروپا پیشنهاد اولیه کمیسیون اروپا که تنها هفت نوع دستگاه را دربرمی گرفت را گسترش داد. قانونگذاران اروپایی، اعمال این مقررات برای لپ‌تاپ‌ها از سال ۲۰۲۶، را اضافه کردند.

اپل درگذشته هشدار داده بود که این پیشنهاد، به نوآوری لطمه زده و کوهی از زباله های الکترونیکی را ایجاد می کند. این تغییر، سالها مورد بحث بود و باعث شکایت کاربران آیفون و اندروید شده بود که ناچار بودند از شارژرهای مختلفی برای دستگاه خود استفاده کنند.

طبق مطالعات سال ۲۰۱۹ کمیسیون اروپا، نیمی از شارژرهایی که با تلفن‌های همراه در سال ۲۰۱۸ فروخته شدند، یک کابل یو اس بی میکرو بی و ۲۹ درصد کابل یو اس بی نوع سی و ۲۱ درصد کابل لایتنیگ داشتند.

کمیسیون اروپا برآورد کرده که استفاده از شارژر واحد، حدود ۲۵۰ میلیون یورو (۲۴۷.۳) میلیون دلار برای مصرف کنندگان صرفه جویی به همراه خواهد داشت. بلومبرگ در مه گزارش کرده بود اپل سرگرم کار روی آیفونی با پورت شارژ یو اس بی-سی است که ممکن است سال آینده عرضه شود.

بر اساس گزارش رویترز، قانونگذاران اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا را موظف کردند مقررات مربوط به شارژ بی سیم را بررسی کند اما یک مقام اروپایی گفت: هنوز تصمیمی گرفته نشده زیرا این فناوری هنوز فراگیر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید