دلار فروشی

دلایل افزایش قیمت دلار

هر گونه پالس منفی از روند مذاکرات برجام به عنوان یک محرک، تاثیر مستقیم خود را به سرعت بر بازار ارز به جای می گذارد آنطور که قیمت ها در این بازار حساس دچار تغییر می شوند.

اردیبهشت آنلاین: با آنکه چند روزی است قیمت ها در بازار ارز بر مدار رشد قرار گرفته اما کارشناسان می گویند؛ این افزایش قیمت هیچ منطق اقتصادی ندارد و از سرهیجان و التهاب بازار بوده که قیمت ها صعودی شده است.

هرچند طی ماه گذشته قیمت دلار و انواع ارز در پی اخبار مثبت حاصل از مذاکرات برجام مسیر سراشیبی را به خود گرفته بود و دلار به زیر ۳۰ هزار تومان رسید اما چند روزی است که قیمت این کالای سرنوشت ساز، با رشدی خزنده همراه شده است و حرکتی رو به جلو دارد. دلاری که قرار بود در محدوده ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان قرار گیرد اما طولانی شدن بحث مذاکرات و عدم انجام توافق نهایی برجام باعث شد تا نرخ آن تغییر کند و بازار را با هیجان مواجه نماید آنطور که اکنون قیمت ها در بازار ارز بدون اینکه اتفاقی در اقتصاد کشور رخ داده باشد در حال افزایش است.

به گزارش اردیبهشت آنلاین به نقل از خبرگزاری بازار ، طبق گزارش های موجود، بررسی بازار متشکل ارزی نشان می‌دهد که اخیرا بازارساز در معاملات توافقی ارز عرضه سنگین دلار را طوفانی شروع کرده و ۷۴ میلیون دلار یعنی عددی حدود ۷ برابر متوسط معاملات روزانه بازار توافقی دلار را با نرخ ۳۰۸۵۰ تومان در این بازار عرضه کرده است

افزایش مقطعی قیمت ها در بازار ارز

افزایش قیمتی که به گفته کارشناسان اقتصادی و بازار بی تردید مقطعی است و بانک مرکزی با اقدامات خاص تلاش می کند تا قیمت ارز را با برنامه های کارشناسانه و سیاست های درست تحت کنترل درآورد. آنطور که طبق گزارش های موجود، بررسی بازار متشکل ارزی نشان می‌دهد که اخیرا بازارساز در معاملات توافقی ارز عرضه سنگین دلار را طوفانی شروع کرده و ۷۴ میلیون دلار یعنی عددی حدود ۷ برابر متوسط معاملات روزانه بازار توافقی دلار را با نرخ ۳۰۸۵۰ تومان در این بازار عرضه کرده است. هر چند به نظر می‌رسد بازارساز با این عرضه سنگین قصد دارد نرخ ارز را در کریدور فعلی مدیریت کند از سویی سیاست بانک مرکزی تعدیل قیمت ها، تامین نیازهای واقعی متقاضیان ارز و ممانعت از رشد بی منطق این کالا در بازار است.

البته نوسان قیمت ارز در بازار مشکلات زیادی را در اقتصاد کشور و خانوارها ایجاد می کند چرا که با افزایش نرخ ارز قیمت کالاها و خدمات نیز به تبع آن در بازار گران می شوند اما زمانی که قیمت ارز کاهشی می شود به دلیل وجود پدیده چسبندگی قیمت ها نرخ کالاها در بازار کاهشی نمی شود. علاوه بر این بی ثباتی قیمت ها در بازار ارز سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی را بر سر دو راهی و بلا تکلیفی قرار می دهد که این معظل به اقتصاد کشور ضربه می زند.

رشد قیمت ها در بازار ارز از روی هیجان بی معنی است و هیچ منطق اقتصادی ندارد. باور غلط خیلی ها این است که با انجام توافق برجام قیمت دلار در بازار به شدت سقوط می کند در حالی که این طور نیست. البته باید به این نکته توجه شود در صورت انجام توافق نهایی برجام و رفع احتمالی تحریم ها قیمت ارز در بازار شکسته خواهد شد اما مقطعی است

تداوم روند نوسان قیمت ها در بازار ارز تا انجام توافق نهایی برجام

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با «بازار» درباره نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت ها در این بازار طی روزهای گذشته گفت: افت و خیز قیمت ها در بازار ارز مدتهاست ناشی از انتشار سری اخبار مثبت و منفی حاصل از جریان مذاکرات برجام است که باعث می شود قیمت ها در این بازار دستخوش تغییرشوند. به طور مثال زمانی که صحبت از نزدیک شدن انجام توافق برجام می شود قیمت ارز در بازار نزولی و برعکس آن موقعی که مذاکرات طولانی می شود و یا برسر برخی مسائل تفاهمی انجام نمی گیرد و مذاکرات به دورهای بعد موکول می شود، نرخ ها در بازار روندی صعودی به خود خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه روند نوسان قیمت ها در بازار ارز تا انجام توافق نهایی برجام ادامه دار خواهد بود، اظهار داشت: البته رشد قیمت ها در بازار ارز از روی هیجان بی معنی است و هیچ منطق اقتصادی ندارد. باور غلط خیلی ها این است که با انجام توافق برجام قیمت دلار در بازار به شدت سقوط می کند و عرضه ارز به شکل فوق العاده وسیعی شکل خواهد گرفت. در حالی که این طور نیست. البته باید به این نکته توجه شود در صورت انجام توافق نهایی برجام و رفع احتمالی تحریم ها قیمت ارز در بازار شکسته خواهد شد اما این طور نیست که دلار به زیر ۲۷ هزار تومان نزول کند و یا نرخ ارز بشدت پایین آید.

زمانی که قیمت دلار در بودجه ۲۷ هزار تومان تعیین می شود، قیمت این کالا در بازارآزاد نیز در حد قیمت دلار نیمایی خواهد شد و در این رنج قیمتی قرار می گیرد. حال اکنون که دلار به حدود ۳۲ هزار تومان در بازار آزاد رسیده است، نباید اینگونه تصور شود که چنین افزایش قیمتی اصولی و منطقی است زیرا رسیدن دلار به چنین قیمتی از سرهیجان در بازار است

دلار ۳۲ هزار تومانی بازار آزاد منطق اقتصادی ندارد

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: زمانی که قیمت دلار در بودجه ۲۷ هزار تومان تعیین می شود، قیمت این کالا در بازار آزاد نیز در حد قیمت دلار نیمایی خواهد شد و در این رنج قیمتی قرار می گیرد. حال اکنون که دلار به حدود ۳۲ هزار تومان در بازار آزاد رسیده است، نباید اینگونه تصور شود که چنین افزایش قیمتی اصولی و منطقی است زیرا رسیدن دلار به چنین قیمتی از سرهیجان در بازار بوده که احتمال افت آن نیز در روزهای آینده و در پی تصمیمات دولت و انجام سیاست های ارزی بانک مرکزی دور از انتظار نیست. بنابراین رشد بی منطق ارز در بازار بدون اینکه اتفاق خاصی در اقتصاد کشور رخ دهد را نباید جدی گرفت.

عضو اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزد: توجه به ثبات نرخ ارز در بازار بسیار حائز اهمیت است، زیرا قیمت همه کالاها در بازار تابعی از نرخ ارز می باشد، با این وجود برنامه ریزی برای ساماندهی قیمت ها در این بازار و تعیین قیمت منطقی آن ضروری است. البته حرکت در این مسیر نیازمند کار کارشناسی شده دقیق با برنامه ریزی درست است که به تدریج باید انجام شود. از طرفی نیز بالا و پایین شدن قیمت ها در بازار ارز که این روزها درپی حصول اخبار ناشی از مذاکرات برجام بوده متاسفانه بازار را بی ثبات کرده است و بانک مرکزی هر چه زودتر باید با برنامه های خود مانع از رشد بی منطق ارز در بازار شود.

زمانی که مسئله برجام در شرایط بلاتکلیف قرار می گیرد این موضوع زمینه افزایش نرخ ارز را در بازار آزاد البته به شکلی هیجانی فراهم می کند، چرا که هر گونه پالس منفی از روند مذاکرات برجام به عنوان یک محرک، تاثیر مستقیم خود را به سرعت بر بازار ارز به جای می گذارد آنطور که قیمت ها در این بازار حساس دچار تغییر می شوند.

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی با سیاست توافقی نرخ ها

حسین زمانی، کارشناس بازار نیز در گفتگو با «بازار» درباره علل افزایش قیمت ها در بازار آزاد ارز طی چند روز اخیر گفت: عوامل متعددی بر نوسان قیمت ها در بازار ارز دخیل است که مهمترین آن عدم دستیابی به توافق برجام و به درازا کشیده شدن روند مذاکرات است. حال زمانی که مسئله برجام در شرایط بلاتکلیف قرار می گیرد این موضوع زمینه افزایش نرخ ارز را در بازار آزاد البته به شکلی هیجانی فراهم می کند، چرا که هر گونه پالس منفی از روند مذاکرات برجام به عنوان یک محرک، تاثیر مستقیم خود را به سرعت بر بازار ارز به جای می گذارد آنطور که قیمت ها در این بازار حساس دچار تغییر می شوند.

وی به وجود رکود در سایر بازارهای سرمایه گذاری مهم چون مسکن و بازار سهام اشاره کرد و اظهار داشت: در اوضاع و احوال امروزی بازارهای موازی نیز شرایط نسبتا مساعدی ندارند. بازار مسکن در شرایط رکود تورمی قرار دارد. با این وجود مناسب ترین بازار شاید سرمایه گذاری بازار سهام است که تقریبا می توان گفت نسبت به سایر بازارهای مالی دیگر برای سرمایه گذاری مناسب است. البته شرایط بازار ارز به همین منوال ادامه دار نخواهد ماند زیرا بانک مرکزی کماکان با برنامه ریزی و اقدامات خود در بحث توافقی دادو ستد ارز به خوبی می تواند این بازار را کنترل کند.

بنا به این گزارش، با افزایش نرخ ارز در بازار طی روزهای گذشته قیمت ها در بازار طلا نیز تحت تاثیر قرارگرفت، طوری که در پی روند نزولی قیمت انس جهانی طلا، نرخ این کالا در بازار داخل (در آخرین روز فعالیت بازار، پنج شنبه گذشته) افزایشی بود آنطور که در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۱۵ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۵۰۰هزار تومان داد و ستد می شد. علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی نیز قیمت فروش دلار ۲۸ هزار و ۸۱۳ تومان و قیمت خرید دلار از مردم نیز ۲۸ هزار و ۵۲۶ تومان تعیین شد. حال با توجه به ریسک پذیر بودن بازار ارز، کارشناسان تاکید دارند؛ معلوم نیست قیمت ها در این بازار در ساعات و یا روزهای آینده چه رقمی شود اما از آنجایی که بانک مرکزی بدنبال ساماندهی نرخ ها در این بازار است بنابراین در چنین شرایطی خیلی نباید به این بازار تکیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید