آلودگی هوا

تهران امسال فقط 2 روز هوای پاک داشت

از اول سال تا هم اکنون ما فقط ۲ روز هوای پاک داشتیم بقیه روز‌ها شرایط نامناسب بوده است

اردیبهشت آنلاین: سخنگوی اورژانس کشور گفت: بحث آلودگی هوا در شهر تهران جدی است به صورتی که از اول سال تا هم اکنون ما فقط ۲ روز هوای پاک داشتیم بقیه روز‌ها شرایط نامناسب بوده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما شبکه یک سیما در برنامه صبح بخیر ایران، در گفتگو با آقای مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور به آلودگی هوا در تهران جدیست موضوع آلودگی هوا پرداخته، جزئیات این گفتگو به شرح ذیل می باشد:

سؤال: درخصوص آلودگی هوا بفرمایید.
مجتبی خالدی: بحث آلودگی هوا در شهر تهران جدی است به صورتی که از اول سال تا هم اکنون ما فقط ۲ روز هوای پاک داشتیم بقیه روزها شرایط نامناسب بوده است. الان هم شاخص ۱۵۸ است، ولی در یکسری از مناطق این شاخص یک مقداری بالاتر است، مناطقی مانند بازار، منطقه ۱۸ و ۱۹ این شرایط وجود دارد. اما در اورژانس کشور با توجه به تمهیداتی که توسط ریاست محترم سازمان اورژانس کشور اندیشیده شده بحث استقرار عوامل اورژانس در میادین مهم شهری عموماً صورت می‌گیرد مثل میدان آزادی، میدان تجریش، میدان انقلاب حتی مناطق جنوبی شهر تهران، شهرری که ما شاهد هستیم مراجعات مردم به این مناطق بیشتر است. اما توصیه اورژانس این است که اولاً کسانی که سابقه بیماری تنفسی یا قلبی دارند خواهشمندیم این روز‌ها را در منزل بمانند، سالمندان، خانم‌های باردار، کودکان و خردسالان در منزل بمانند، سفر‌های غیرضروری شان را در شهر تهران کم کنند، کسی داروی خاصی مصرف می‌کند مخصوصاً کسانی که مشکلات تنفسی دارند حتماً رعایت کنند، مصرف مایعات را افزایش دهند، اما استقرار اورژانس در میادین برای این است، کسانی که برحسب ضرورت مجبور هستند تردد کنند اگر دچار تنگی نفس یا حملات آسم یا درد قلبی شدند دسترسی شان به عوامل اورژانس بیشتر باشد. نکته دوم این است که دوستان ما در این میادین معاینه می‌کنند اگر نیاز شد افراد را بلافاصله به مرکز درمانی منتقل می‌کنند اگر هم نه، با تجهیزاتی که دارند مثل اکسیژن برای مردم استفاده می‌کنند تا یک مقداری شرایط شان بهتر شود و بتوانند به منزل خودشان بازگردند. خواهش من به مردم عزیز این است که اولاً از خودروی شخصی کمتر استفاده شود، اگر می‌توانند از وسایل عمومی استفاده کنند، اگر کار غیرضروری است می‌توانند برای روز‌های آینده قرار دهند. کارهایشان را برنامه ریزی کنند، اگر در خانواده ۴ یا ۵ نفر هستیم یک نفر می‌تواند کار‌های بقیه را انجام دهد بسپاریم این فرد انجام دهد و زودتر هم به منزل برگردیم. در هنگام بازگشت هم حتماً باید دوش بگیریم حتماً باید قبل از میل کردن غذا دست‌ها و دهان را بشوریم که آلودگی وارد بدن ما نشود که انشاالله بتوانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم.

سؤال: مصرف شیر یا لبنیات واقعاً مؤثر است؟
مجتبی خالدی: بحث شیر واقعاً مؤثر است به دلیل اینکه آلودگی‌های مجاری گوارشی را حتماً جذب می کند نکته اول، مصرف مایعات حتی آب ساده را زیاد استفاده کنیم به جهت اینکه تصفیه‌ اتفاق بیفتد این کار‌ها را باید انجام دهیم، نکته بعدی که وجود دارد من می‌بینیم که خیلی از افراد در این شرایط سیگار مصرف می کنند، تردد‌های غیرضروری دارند، نمی‌توانیم بگوییم که اگر ما یک لیوان شیر بخوریم می‌توانیم در منطقه آلوده تردد کنیم اصل داستان این است که ما بتوانیم از این شرایط فاصله بگیریم.

سؤال: خیلی ها می گویند اینکه در خانه بمانیم، این هوا که از هوای بیرون جدا نیست پس چرا پیشنهاد می‌شود که داخل منزل بمانیم و خارج نشویم.
خالدی: در این مورد دو اشکل وجود دارد، یکی اینکه داخل منزل که باشید هوای خود خانه است و دود اضافه ای به محیط خانه اضافه نخواهد شد، نکته دوم این است که از ما سؤالاتی می پرسند که بحث ورزش است در این شرایط اصلاً توصیه نمی‌شود حتی در منزل، یعنی بعضی از افراد فکر می‌کنند که ما در خانه مانده ایم ورزش را ادامه دهیم در صورتی که ورزش باعث می‌شود که ما میزان هوا استنشاقی مان چند برابر شرایط عادی شود و همین خودش عامل آسیب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید