توسعه دانش بنیان صنعت بیمه، نقطه سرخط

انتخاب موضوع "توسعه دانش بنیان صنعت بیمه"، برای بیست‌ و‌ نهمین همایش ملی و دهمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه را زمانی می‌توان اتفاق مهمی برای صنعت درگذشته مانده بیمه قلمداد کرد

اردیبهشت آنلاین: انتخاب موضوع “توسعه دانش بنیان صنعت بیمه”، برای بیست‌ و‌ نهمین همایش ملی و دهمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه را زمانی می‌توان اتفاق مهمی برای صنعت درگذشته مانده بیمه قلمداد کرد که در این فرصت به کشف ایده‌های خلاقانه در راستای رشد و شکوفایی این صنعت منجر شود.

به گزارش تصویر روز ، درشرایط حاضر پررنگ شدن نقش شرکت‌های دانش بیان دراقتصاد آنقدر ضروری و الزامی است که رهبرمعظم انقلاب درفرمایشات نوروزی خود تاکید داشتند؛ “برای رشد اقتصاد کشور و اصلاح امور اقتصادی، باید به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنیم”. وی با اشاره به سهم کمتراز یک درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی، ضروری دانستند سهم موجود در ظرف سه، چهار سال آینده حداقل به ۵ درصد برسد که آسان ترین راه برای تحقق این مهم را استفاده از نیروی انسانی خوش فکر و شرکت‌های دانش بنیان عنوان کردند.

از این رو درجریان بایدهای موجود داخلی و جهانی، صنعت بیمه نیز به عنوان یکی از بازوهای مالی در کنار بانک و بورس ناگزیراست برای بقای خود دست به تحولات اساسی زند. هرچند برای اهدافی چون بالابردن ضریب نفوذ، اشتغال‌زایی و کشف بازارهای جدید، افزایش شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار این نهاد ناظر قرارگرفته و اراده بر تحول استوار گشته، ولیکن نباید غافل بود که بدون مجهزشدن مدیران به سلاح دانش روز فناوری هراقدامی آب درهاون کوبیدن است.

در این راستا اظهارات مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی درخصوص بهره‌مندی از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش بنیان و فناوردر حل معضلات و چالش های صنعت بیمه و تاکید وی نسب‌ به گسترش شرکت های استارتاپی روزنه امیدی است که در صورت به نتیجه رسیدن، حداقل تاثیر آن تحقق هدف‌گذاری های فوق و دراتفاقی ایده‌آل نزدیک شدن به استانداردهای جهانی در ارائه خدمات بیمه ای خواهد بود.

حال زمان آن است که سیاستگذاران و برنامه‌ریزان بیش ازهروقت دیگری نسبت به برهم ریختن معادلات سنتی و جایگزینی تفکرواندیشه به جای داشته های مادی توجه نمایند، به‌خصوص در حوزه ارائه خدمات از جنس بیمه که دانش بنیان‌ها با ارئه ایده‌ها و خلق نوآوری، بسیاری از مسائل و چالش‌های این صنعت را مرتفع کرده ومی‌کنند. ضروری است فرهنگ تغییرات نوآورانه و فناورانه درصنعت بیمه شکل گرفته وهرگونه مقاوت وایستادگی در برابر آن پایان پذیرد درمقابل هوشیارانه از تمام ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای طراحی و توسعه محصولات بیمه‌ای مناسب و جدید استفاده شود.

یادمان باشد در زیست بوم فناوری و نوآوری، شرکت‌های دانش بنیان به عنوان نماد جدی و واقعی نوآوری شناخته می‌شوند و به همین دلیل ورود آنها به صنعت بیمه به طور قطع تحولات فناورانه و نوآورانه را در این عرصه رقم خواهد زد.

با عنایت به موارد مطرح شده، انتظار می‌رود همایش بیمه وتوسعه علتی برای پررنگ شدن هرچه بیشترنقش فناوری درصنعت بیمه باشد وبا برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته کشورمان روزگارنه چندان دور به کسب جایگاه شایسته در این صنعت نائل شود.

سیدعبدالله میرحسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید