فروشگاه

الزام اصناف به نصب بارکد دو بعدی

واحدهای صنفی ملزم به دریافت بارکد دوبعدی ( QR-Code ) مشخصات صنفی خود از اتحادیه و نصب آن در محل قابل رویت برای مشتریان شده‌اند

اردیبهشت آنلاین: نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف گفت: واحدهای صنفی ملزم به دریافت بارکد دو بعدی مشخصات صنفی خود از اتحادیه و نصب آن در محل قابل رویت برای مشتریان شده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از اتاق اصناف تهران، قاسم نوده فراهانی گفت: واحدهای صنفی ملزم به دریافت بارکد دوبعدی ( QR-Code ) مشخصات صنفی خود از اتحادیه و نصب آن در محل قابل رویت برای مشتریان شده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۳ میلیون واحد صنفی دارای پروانه کسب در کشور فعال هستند که بیشتر این افراد به موجب آموزشهای تخصصی و عمومی قوانین و مقررات و نظارت‌های مجدانه بازرسان صنفی عامل به تمامی ضوابط هستند.

نوده فراهانی بیان داشت: ضمن این که صنوفی که اخلاق‌گرایانه و قانونمدارانه اقدام به دریافت پروانه کسب کرده‌اند، بدیهی است در تبعیت از سایر قوانین و مقررات نوشته و نانوشته از جمله رعایت حقوق مصرف کننده در باب رعایت ادب و اخلاق ارتباط با مشتری»، رعایت انصاف در ارائه محصول با کیفیت، با نرخ متعارف یا مصوب، پرهیز از گرانفروشی و کم فروشی»، پرداخت به موقع مالیات»، رعایت ضوابط بهداشتی» و … پیشتاز و پیش گام هستند.

فراهانی با ابراز نگرانی از فریب مشتریان در واحدهای بدون پروانه کسب گفت: اما واحدهای صنفی که هنوز اقدام به دریافت پروانه کسب نکرده‌اند و از این قانون تبعیت نمی‌کنند، گاها نسبت به رعایت دیگر قوانین و حقوق مصرف‌کننده نیز بی اعتنایی میکنند. بدیهی است رسیدگی به تخلفات این واحدها که نام و نشان ایشان در اتحادیه‌های مربوطه ثبت نشده است، برای بازرسان صنفی دشوارتر است. البته باید در نظر داشت که برخی از واحدهای صنفی اقدام به دریافت پروانه کسب کرده و پرونده ایشان در جریان است و اتاق اصناف ایران و دولت با همکاری هم، در تلاشند تا فرایند صدور این مجوز تسهیل شود.

نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران تصریح کرد: یکی از تاکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت، شناسایی و ساماندهی واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب است. از سوی دیگر جلب توجه و همکاری مردمی در پرهیز از دریافت محصول از صنوف فاقد پروانه کسب تا امروز آنچنان که باید اولویت داده نشده است. به موجب این دغدغه‌ها، طرح نظارت مردمی بر واحدهای صنفی» به مرحله اجرا درآمده است تا مشتریان با اسکن فوری بارکد دو بعدی (QR-Code) با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود، به اطلاعات واحد صنفی مد نظر دسترسی پیدا کنند.

نوده فراهانی با تاکید بر مزیت‌های دریافت این بارکد دو بعدی از اتحادیه برای واحدهای صنفی گفت: دریافت این بارکدهای دو بعدی به واحدهای صنفی کمک می‌کند تا به تمام سامانه‌های دولت که در ارتباط با خدمات صنفی است متصل شده و از مزایای نظام صنفی از جمله دریافت تسهیلات بانکی، حمایتهای تامین اجتماعی، معافیت‌های مالی و … بهره‌مند شوند و طبیعتا آنها که اقدام به این کار نکنند از تمام این مزایا محروم خواهند بود. لذا شایسته و بایسته است هرچه سریعتر برای دریافت پروانه کسب به اتحادیه مربوط مراجعه کنند. در صورت عدم توجه و اقدام لازم از طریق بازرسی و نیروی انتظامی برخورد می‌شود.

رئیس اتاق اصناف تهران همچنین تاکید کرد: اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور نیز لازم است ترتیبی اتخاذ کنند تا فرم مذکور توسط متصدیان واحدهای صنفی و یا به صورتی تجمیعی از سوی اتحادیه صنفی ذیربط از سامانه ایرانیان اصناف اخذ و به نحو مقتضی در محل ورودی واحدهای صنفی در معرض رویت مردم نصب شود.

وی گفت: این طرح موجب خواهد شد تا مردم دسترسی راحت‌تری به واحدهای صنفی دارای پروانه کسب داشته باشند. همچنین اگرچه تخلفات صنفی در واحدهای صنفی دارای پروانه محدود است، اما این طرح، تخلفات موجود را هم به حداقل می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید