تورم بی سابقه در اروپا

اردیبهشت آنلاین: تبعات جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا همچنان در حال گسترش است به طوری که تورم در آلمان رکورد زده و در استونی از ۲۰ درصد گذشته است.

به گزارش ایرنا به نقل از نیویورک‌تایمز، اداره آمار اروپا اعلام کرد نرخ تورم در منطقه یورو طی ماه می به بالاترین رقم از زمان راه‌اندازی پول واحد اروپایی در سال ۱۹۹۹ رسیده است. افزایش شدید قیمت مواد غذایی و انرژی تحت تأثیر جنگ اوکراین عامل این رکوردشکنی بوده که اقتصاد اروپا را به رکود نزدیک‌تر کرده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم سالانه ۱۹ کشور عضو یورو از ۷.۴ درصد در ماه آوریل به ۸.۱ درصد در ماه می‌ رسیده است. قیمت‌ها در این منطقه طی ده ماه متوالی صعودی بوده و نشانه‌ای از توقف این روند دیده نمی‌شود.

کمیسیون اروپا اخیراً پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری میلادی را به ۲.۷ درصد کاهش داده است. این نهاد اروپایی در زمستان رشد ۴ درصدی را برای اقتصاد یورو طی این سال پیش‌بینی کرده بود.

بانک مرکزی اروپا در واکنش به روند صعودی تورم اعلام کرده است تا ماه سپتامبر به دوران نرخ بهره منفی پایان می‌دهد.

قیمت حامل‌های انرژی عامل اصلی رشد تورم در منطقه یورو طی ماه می‌بوده است به طوری که در این ماه شاهد رشد ۳۹.۲ درصدی قیمت سوخت نسبت به سال گذشته بوده‌ایم. قیمت غذاهای فرآوری شده و سیگار نیز رشد ۷ درصدی داشته است.

رهبران اروپایی روز گذشته به توافقی برای تحریم تدریجی نفت روسیه دست یافتند اما اقتصاددان‌ها هشدار داده‌اند این کار با دمیدن بر آتش تورم، فشار بر خانوارها و صنایع اروپایی را افزایش خواهد داد.

آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپایی تورم ۸.۷ درصدی را در ماه می تجربه کرده است. نرخ تورم فرانسه در این ماه ۵.۸ درصد، اسپانیا ۸.۵ درصد و ایتالیا ۷.۳ درصد بوده است.

تورم در کشورهایی که بیشترین وابستگی را به انرژی وارداتی از روسیه دارند بیشتر بوده است. برای مثال استونی که واردات گاز از روسیه را متوقف کرده تورم ۲۰.۱ درصدی را شاهد بوده است. نرخ تورم در این کشور از ابتدای سال جاری دو برابر شده است. در لتونی نیز نرخ تورم ۱۸.۵ درصد و در لتونی ۱۶.۴ درصد اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید