امیر عبدالهیان

پیش نویس رسمی توافق هنوز آماده نیست

هنوز پیش نویسی به طور رسمی آماده نشده و در مواردی با غربی ها اختلاف نظر وجود دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اطهار داشت: بر اساس آنچه که به اطلاع نمایندگان رسید هنوز پیش نویسی به طور رسمی آماده نشده و در مواردی با غربی ها اختلاف نظر وجود دارد.
محمود عباس زاده مشکینی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره جلسه مشترک شب گذشته اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان اظهار داشت: در این دیدار گزارشی در خصوص آخرین وضعیت سیاسی مذاکرات برجام توسط دکتر باقری ارائه شد و به سوالات اعضای کمیسیون در این خصوص پاسخ داده شد و اعضا تا حد زیادی از توضیحات قانع شدند.

وی افزود:بر اساس آنچه که به اطلاع نمایندگان رسید هنوز پیش نویسی به طور رسمی آماده نشده و در مواردی با غربی ها اختلاف نظر وجود دارد همچنین نمایندگان نگران عدول مذاکره کنندگان از خطوط قرمز بودند اما خوشبختانه با توضیحات ارائه شده دریافتیم خطوط قرمز رعایت شده و اگر غیر از این بود خیلی پیشتر از این توافق باید امضا می شد.

نماینده مشکین شهر گفت:موارد توافق شده تا کنون بخش قابل توجهی از مطالبات ملت را تامین کرده است،ما به دنبال رفع تحریم ها و فروش آزاد نفت و دریافت منابع مالی هستیم و آنها هم به دنبال نظارت بر فعالیت های هسته ای ما هستند و تاکید اعضا کمیسیون بر این بود که بهره مندی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از توافق در نظر گرفته شود و تقریباً با روندی که تاکنون پیش رفته مطالبات کشورمان در توافقات شفاهی قابل تامین است و مشکل اصلی آمریکایی ها هستند.

وی بابیان اینکه ما بدون تضمین به برجام باز نمی گردیم تاکید کرد: پیشنهاداتی شده است که تضمین ها در داخل توافق دیده شود تا اختیار اجرای تضامین در دست طرف غربی نباشد و ما نیز ابزارهای خود را در این موضوع داشته باشیم،ما به دنبال نتیجه خوب هستیم اما اگر غربی ها به دنبال امتیاز گیری یک سویه باشند ما زیر بار توافق نمی رویم،اما اعتقاد داریم توافق شدنی است در عین حال برنامه کشور را بدون توجه به نتیجه توافق تدوین کرده ایم و چه توافق بشود چه نشود به توان داخلی نگاه ویژه ای داریم.

وی در پایان تصریح کرد:با توجه به روند طی شده اگر غربی ها حداقل حسن نیت را داشته باشد توافق در کمترین زمان ممکن شدنی است و موارد محدودی باقی مانده است البته شاید طرف های خارجی به دنبال فرسایشی کردن گفت وگو ها باشند اما ما این را نمی خواهیم./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام دنبال کنید