سیاره‌ای که از ابر‌های آن یاقوت می‌بارد!

با وجود کشف هزاران سیاره فراخورشیدی، به دلیل ماهیت چالش برانگیز مشاهدات، تنها توانسته ایم اتمسفر یک بخش کوچک را مطالعه کنیم

سیاره فراخورشیدی غول‌پیکری در فاصله ۸۵۵ سال نوری از زمین با ابر‌هایی از فلزات تبخیر شده وجود دارد که یاقوت‌های کبود مایع از آن می‌بارد.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سيما، یک سیاره فراخورشیدی غول‌پیکر در فاصله ۸۵۵ سال نوری از ما با ابر‌هایی از فلزات تبخیر شده وجود دارد که یاقوت‌های کبود مایع از آن می‌بارد. این دقیق‌ترین تحلیلی است که اخترشناسان پس از بررسی جو به آن دست یافتند.

«توماس میکال ایوانز»، ستاره شناس موسسه پلانک آلمان می‌گوید: با وجود کشف هزاران سیاره فراخورشیدی، به دلیل ماهیت چالش برانگیز مشاهدات، تنها توانسته ایم اتمسفر یک بخش کوچک را مطالعه کنیم. ما اکنون از گرفتن عکس‌های فوری جدا شده از مناطق خاصی از جو سیارات فراتر می‌رویم تا آن‌ها را به‌عنوان سیستم‌های سه‌بعدی واقعی بررسی کنیم.
سیاره فراخورشیدی مورد بحث یکی از معروف‌ترین سیاراتی است که تا به امروز مشاهده شده است. این سیاره که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ کشف شد WASP-۱۲۱b نام دارد. این غول گازی با جرم حدود ۱.۱۸ و حجم ۱.۸۱ برابر اندازه مشتری می‌باشد.

WASP-۱۲۱b اولین سیاره فراخورشیدی است که در استراتوسفر آن آب پیدا شد. بعید است که در این سیاره امکان سکونت وجود داشته باشد. در چنین مداری هوا بسیار گرم است و دمای آن بین هزار و ۲۲۷ تا ۲ هزار ۷۲۷ درجه سانتیگراد خواهد بود.
بدلیل اندازه و نزدیکی این سیاره به ستاره میزبانش، WASP-۱۲۱b در دسته سیارات داغ و فراخورشیدی گازی در مدار‌های کمتر از ۱۰ روز با ستاره‌های میزبان خود قرار می‌گیرید. از تقریباً ۵ هزار سیاره فراخورشیدی تایید شده تا به امروز، بیش از ۳۰۰ سیاره متعلق به این دسته هستند. اما WASP-۱۲۱b به عنوان نمونه اولیه سیاره‌های فوق داغ نامیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید