تاثیر تصمیم شورای عالی کار بر افزایش هزینه تولید و گرانی قطعات

با ادامه رشد نرخ تورم و نوسانات ارزی از ابتدای سال جدید، افزایش قیمت لوازم یدکی هم به دغدغه جدی تعمیرکاران و دارندگان خودروها تبدیل شده است موضوعی که موجب شد سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو ضمن هشدار نسبت به تاثیر افزایش نرخ ارز، مالیات و تعرفه های گمرکی بر رشد قیمت قطعه یدکی در سال جدید، از تاثیر قطعی افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزد بر قیمت تولید و گرانی قطعه یدکی در سال 1401 خبر دهد.

یکی از بازارهای مهم در کشور، بازار لوازم یدکی خودرو است. بازاری که همواره با دغدغه تامین به خصوص در شرایط تحریم، رشد قیمت و همچنین عرضه قطعات تقلبی روبرو بوده است.

با این حال در دو سه سال اخیر تلاش خودروسازان و شرکتهای قطعه سازی تامین و تولید قطعات مورد نیاز بخش تولید و خدمات و بازار افتر مارکت بوده است چنانجه ارزیابی ها و اظهارات فعالان بازار قطعه یدکی نشان می دهد که تا این نگرانی در بخش قطعات مورد نیاز بازار تا حدودی رفع شده است.

بنابر اعلام فعالان حوزه قطعه یدکی با وجود افزایش تقاضا در ماههای پایانی سال 1400 هیچ کمبودی در بازار قطعه یدکی وجود نداشت و به رغم برخی پیش بینی ها، افزایش مراجعات برای خرید و تورم ناشی از نوسانات ارزی تاثیری بر رشد قیمت ها در بازار لوازم یدکی و گرانی قطعه یدکی در روزهای پایانی سالی که گذشت، نداشت..

اما در سالی که گذشت نرخ تورم و افزایش حقوق و بیمه کارگران واحدهای تولیدی باعث رشد بیش از 30 درصدی قیمت قطعه یدکی شد موضوعی که به عنوان یکی از دغدغه ها در سال 1401 مطرح است.

گرانی قطعه یدکی در سال 1401 قطعی است

در همین ارتباط مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه فروشندگان قطعه یدکی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اشاره به تاثیر قطعی افزایش حقوق و دستمزد و بیمه و نرخ ارز بر هزینه تولیدکنندگان، از افزایش قطعی قیمت قطعه یدکی در سال 1401 خبر داد .

وی با انتقاد از تصمیم شورای عالی کار در خصوص افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزد در سال 1401 افزود: با این تصمیم تولیدکننده مجبور است برای سرپا نگه داشتن واحد تولیدی، قیمت محصولات را افزایش دهد چون مجبور است حقوق کارگر را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه توقع امروز کارگران کاهش نرخ تورم است نه افزایش حقوق و دستمزد تصریح کرد: افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ دستمزد بسیار طبیعی و نگرانی را هم به همراه نداشت اما با این تصیمیم شورای عالی کار و افزایش 57 درصدی دستمزد، قطعا شاهد تاثیر این تصمیم بر قیمت اغلب کالا من جمله افزایش قابل توجه قیمت لوازم یدکی خودرو در سال جدید خواهیم بود.

افزایش 20 درصدی شکایات نسبت به عرضه قطعات یدکی بی کیفیت

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران اظهار داشت: به طور قطع آثار این افزایش قیمت در بازار قطعه یدکی در آخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه امسال به خوبی مشهود خواهد بود.

کاظمی تاکید کرد: البته این رشد قیمت بر بازار قطعه یدکی داخلی تاثیر خواهد گذاشت و بر بازار قطعات وارداتی بیش از همه نرخ رشد ارز تاثیر گذار است.

مسئول رسیدگی به شکایات اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی در ادامه از افزایش 20 درصدی شکایات نسبت به فروش قطعات بی کیفیت در بازار قطعه یدکی خبر داد و گفت: از نیمه دوم سال گذشته با افزایش عرضه قطعات بی‌کیفیت و تقلبی در بازار قطعه‌یدکی، شاهد رشد حدود 20 درصدی شکایات مصرف کنندگان به اتحادیه بودیم گر چه نظارت اتحادیه و بازرسان وزارت صمت در سال گذشته با وجود افزایش صنوف عرضه کننده قطعه یدکی و آمار بالای خودروها بیش از سال های قبل بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید