کرج و زاهدان بالاترین آمار حاشیه‌نشینی کشور را دارند

نماینده کرج، فردیس و اشتهارد گفت: امروز بیش از ۲۰ برابر توان اکولوژیکی کرج جمعیت در این شهر بارگذاری شده است.

مهدی عسگری شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان البرز که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به وضعیت نامناسب حاشیه نشینی در کرج اظهار کرد: در حال حاضر کلانشهر کرج حدود ۹۰۰ هزار حاشیه‌نشین دارد که در کنار زاهدان بیشترین آمار حاشیه‌نشین در کشور محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کلانشهر کرج بیش از ظرفیت واقعی خود جمعیت در خود جای داده، ادامه داد: امروز بیش از ۲۰ برابر توان اکولوژیکی کرج جمعیت در این شهر بارگذاری شده است.

نماینده مردم کرج در مجلس تصریح کرد: از وضعیت تراکم فروشی کرج می‌توان دریافت که طرح‌های توسعه کشور رضایت مردم را جلب نکرده است.

وی با اشاره به توسعه نامتوازن کرج اظهار کرد: کرج در گذشته باغ‌شهری با آب و هوای بسیار خوب بوده و امروز به این وضعیت در آمده که از تبعات توسعه نامتوازنی است که در کشور اتفاق افتاده است. این ضرر تا کجا می‌خواهد ادامه یابد.

وی با بیان اینکه پایه های اعتباری البرز هیچ تناسبی با سرانه‌ها و نرخ مهاجرت ندارد، تصریح کرد: توجهی به توان اکولوژیکی استان در تصمیم‌ها و طرح‌های توسعه‌ای صورت نگرفته و باید از بارگذاری مازاد جلوگیری شود.

عسگری ساماندهی مناطق حاشیه‌ای و بافت های فرسوده را از دیگر اولویت‌های استان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: البرز میزبان ۱۰ درصد زندانیان کشور است که مشکلات زیادی را برای استان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به کسری ۵۴۰ میلیون متر مکعبی آبخوان‌ها گفت: برداشت بیش از ۷۰ درصد منابع زیر زمینی ما را با فرونشست ۳۰ سانتی‌متری زمین در دشت‌ها مواجه کرده است.

به گفته این نماینده مجلس ساماندهی آب‌های سطحی و فاضلاب شهری و انتقال زندان‌ها از دیگر موضوعاتی است که نیاز به رسیدگی دارد.

عسگری از دیگر مشکلات البرز را ترافیک درون شهری و برونشهری عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه کلانشهر شده‌ایم یک متر بزرگراه و مترو نداریم در حالی که پرترددترین محور مواصلاتی کشور اتوبان کرج تهران است که امسال دولت برای طرح ادامه همت فقط ۴ و نیم میلیارد تومان در بودجه پیش‌بینی کرده است.

وی اظهار کرد: در اعتبارات نفت سهم چندانی نداریم و سهم ما از اعتبارات ملی پاسخگو مشکلات نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام دنبال کنید